Olmaz Olsun Böyle Gelenek: 15 Yaşındaki Kız Kaçırılarak Zorla Evlendiriliyor

Olmaz Olsun Böyle Gelenek: 15 Yaşındaki Kız Kaçırılarak Zorla Evlendiriliyor

Olmaz Olsun Böyle Gelenek: 15 Yaşındaki Kız Kaçırılarak Zorla Evlendiriliyor
Olmaz Olsun Böyle Gelenek: 15 Yaşındaki Kız Kaçırılarak Zorla Evlendiriliyor Handan Taşgın

İzmir’in Kiraz ilçesinin iki köyünde kız çocuklarının kaçırılarak evlendirilmesi rezaleti 2017’de gündeme gelmişti. Bölgede geçtiğimiz ay kaybolan 15 yaşındaki bir kız çocuğunun da yine aynı nedenle kaçırıldığı iddia edildi.
İzmir’in Kiraz ilçesinin iki dağ köyü olan Sırımlı ve Olgunlar’da 18 yaşından küçük kız çocuklarının kaçırılarak evlendirilmesi ve bunun “gelenek” olarak sunulması, 2017 yılında bir haberle ortaya çıkmıştı.

İki köydeki “sözde gelenekler”e göre, kaçırılan 12 - 15 yaşındaki kız çocuklarının ailelerine verilen “sus payı”nın da 15 yaşındakiler için 20 bin, 12 yaşındaki çocuklar için ise 40 bin TL’yi bulduğu öğrenilmişti.

O dönem büyük tepki çeken haberin üzerinden üç yıl geçti. Bu kez Kiraz ilçesi Olgunlar köyünde yaşayan Olcay S.’nin (20) Aydın’ın Nazilli ilçesinde yaşayan 15 yaşındaki F.S.’yi kaçırdığı öne sürüldü.


Kız çocuğunun ailesi 16 Eylül’de Olcay S. hakkında Kiraz Jandarma Komutanlığı ve Kiraz Cumhuriyet Savcılığı’na şikayette bulundu. Ama aradan 13 gün geçmesine rağmen F.S.’den hâlâ hiçbir iz yok.

Aile suçladı

Anne Afife Betül S. kızının kaybolmasıyla ilgili şu iddialarda bulundu: “Kızım 18 Ağustos’ta babasının yanına tarlaya gitmek için evden çıktı. Bir daha haber alamadık. Kendisi kaçmış olsaydı terlik ve pijamasıyla gitmezdi. Kızımı kaçıran her kimse zorla kaçırdı, telefonu günlerdir kapalı. İki hafta önce İzmir Kiraz’a bağlı Olgunlar Köyü Muhtarı Muammer Yaygın bizi arayıp, ‘Kızınız bizim köyden Olcay S.’nin evinde, gençler birbirlerini sevmiş, bu işi tatlıya bağlayalım’ dedi. Bu telefon görüşmesinin ardından kızımın İzmir’de olduğunu öğrendik. Ertesi gün İzmir’e gittik. Jandarma ve savcılığa şikayette bulunduk. Benim kızım daha çocuk, öğrenci. Günlerdir perişanız, kızımız nerede bilmiyoruz. Bir aydır sesini duymadık. Belli ki kızım zorla tutuluyor.”

‘Eskiden vardı ama artık yok’

Küçük kızın ailesinin suçladığı kişilerden Olgunlar Köyü’nün muhtarı Muammer Yaygın, Milliyet’e konuştu. Yaygın şunları söyledi: “Eskiden köyde kız kaçırma oluyordu ama artık olmuyor. F.S. kaçırıldı mı kaçtı mı bilmiyorum. Aileyi tanımam. Kızın evinden ayrıldığını Nazilli İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan öğrendim. Olay bizim köyde olmadı, Olcay S. kızı Nazilli’den getirmiş. Ama şimdi bizim köyde değil. Olcay’ın ailesi de onu arıyor. Kızın ailesinin telefon numarasını jandarma verdi bana. Ben de aileyi arayıp, ‘Böyle bir şey olmuş, doğru mu?’ diye sordum. Aile de ‘Evet’ dedi. Konuşma bu kadardı. Eskiden köyümüzde kız kaçırma olayları oluyordu ama geride kaldı. Köyümüze ‘Aile Destek Merkezi’ açtık. Burada kadınlarımıza ve kız çocuklarımıza kurs eğitimleri veriyoruz, 35 kadına iş imkânı sağladık.”


Çiğdem Yılmaz
 

Milliyet

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tonguç'la 6. Sınıf Türkçe için Çalışma Planı Hazırlığı
Tonguç'la 6. Sınıf Türkçe için Çalışma Planı Hazırlığı
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!