Ankara'da Alarm: Kapatılan Hastaneler Yeniden Açılıyor

Ankara'da Alarm: Kapatılan Hastaneler Yeniden Açılıyor
Ankara'da Alarm: Kapatılan Hastaneler Yeniden Açılıyor Handan Taşgın

Gelen son dakika haberine göre; Türkiye'de son 24 saatte 1642 kişiye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konuldu, 49 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 274 bin 943, can kaybı 6 bin 511 oldu. Bakan Koca'nın İstanbul'u iki kat geçtiğini açıkladığı memur ve kurallar kenti Ankara ise kuralsızlığa teslim oldu. Başkentte yeni önlemler gündemde...
Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı. Güncel verilere göre bugün 110 bin 225 test yapıldı, 1642 kişide Kovid-19 tespit edildi.
Son 24 saatte 49 hasta vefat etti, 1211 kişi iyileşti. Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 248 bin 87'ye çıktı. Toplam test sayısı 7 milyon 466 bin 87, vaka sayısı 274 bin 943, vefat sayısı 6 bin 511 olarak kayıtlara geçti. Ağır hasta sayısı 1041, hastalarda zatürre oranı ise yüzde 7,6 oldu.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "En çok hasta bulunan beş ilimizde pnömoni oranları; Ankara yüzde 4,7, İstanbul yüzde 4,61, Konya yüzde 8,78, Kayseri yüzde 6,49, Diyarbakır yüzde 8,37. Güç tedbirde." değerlendirmesinde bulundu.
ANKARA'YI DÜĞÜNLER VURDU 
Memur ve kurallar kenti Ankara, Kovid’de kuralsızlığa teslim oldu. Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar uygulamasıyla ulaşılan haritaya göre Ankara kıpkırmızı.
Uzmanlar, kentin özellikle nüfusun fazla olduğu bölgelerinde vaka sayısının yoğun olduğunu belirtiyor. Kentin Pursaklar, Gölbaşı, Mamak, Altındağ, Keçiören gibi ilçelerindeki sokak düğünü kültürü ile genç nüfusa bağlı hareketlilik Kurban Bayramı’ndan sonra salgının yayılma hızını artırdı.

Başkentte, Şehir Hastanesi’nin açılması nedeniyle kapatılan hastanelerden bazılarının yeniden açılması gündemde.
Küresel pandeminin başlangıcanda vaka tablosuyla gururlanan Ankara, bugünlerde Kovid-19 sınavının en başarısız ili konumunda. Kamu kurumlarının ağırlığı, memur, üniversitelerin sayısının fazlalığı ve Anadolu’nun sağlıkta ilk durağı olması nedeniyle hastaneler kenti de olan Ankara, son periyotta vaka sayısında üç kat daha fazla nüfusa sahip İstanbul’u geride bıraktı.
8
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Başkent’in vaka artışında ilk sırada yer olduğunu ilan etmesinin ardından, Vali Vasip Şahin “Salgında birincilik Ankara’ya yakışmadı, yakışmıyor” dedi.
Milliyet’e kentin Kovid-19 tablosunu değerlendiren uzmanlara göre en temel neden Anadolu’nun tam ortasında olması, pek çok kentin kavşak noktası durumunda bulunması. Anadolu’nun bir çok kentinden insanlar işlerini halletmek ya da ziyaret için hafta sonu tatilinde hatta günübirlik olarak Ankara’ya geliyor.

Bu, kentteki insan trafiğini artırırken ek olarak kentin nüfusunun yoğun olduğu ilçelerdeki hareketlilik de buna katkı sağlıyor. Özellikle genç nüfusun hareketliliğinin salgının yayılmasını tetiklediği dile getiriliyor.

Altındağ, Mamak, Keçiören... 
Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar Uygulaması Yoğunluk Haritası da tabloyu net olarak ortaya koyuyor. Haritaya göre Başkent tek kelimeyle kıpkırmızı. Uzmanlar da kentin özellikle nüfus yoğunluğunun fazla olduğu doğu, güney doğu ve güneyi ile kuzey ve kuzey batı tarafında vaka sayısının yoğun olduğu, güney batı ve batı tarafının ise görece daha iyi durumda olduğunu belirtiyor.

Bu saptamaya göre Keçiören, Pursaklar, Gölbaşı, Mamak, Altındağ, Yenimahalle vaka sayısılarındaki artış ile ön plana çıkıyor. Bu ilçelerindeki sokak düğünü kültürü ile genç nüfusa bağlı hareketlilikle Kurban Bayramı’ndan sonra salgının yayılma hızını artırdı.


Bu arada kentin ana arteri olan Kızılay’ı barındıran Çankaya’da belirli bölgeleriyle yine yoğun vaka sayısına sahip.

Kapatılan hastaneler açılacak 
Kentte, kamuda esnek mesai uygulamasına geçilirken, daha önce Şehir Hastanesi’nin açılışı nedeniyle kapatılan bazı hastaneler de tablonun ağırlaşması olasılığına karşı yeniden devreye alınmaya hazırlanıyor.
Bir kısmı Halk Sağlığı Laboratuvarı tarafından kullanılan Numune Hastanesi’nin Ankara Hastanesi’ne, şu anda sadece poliklinikleri meslek hastalıklarına yönelik hizmet veren Yüksek İhtsisas’ın da GATA’ya bağlı olarak açılması bekleniyor. Bu şekilde 60 yoğun bakım ünitesinin daha devreye alınabileceği kaydediliyor.
‘Yakışmadı, yakışmıyor’ 
Ankara Valisi Vasip Şahin’in verdiği bilgiye göre şu anda Ankara’da 1038 personelin görev aldığı, 427 filyasyon ekibi ile pozitif vakalarla temaslıların tespiti yapılıyor. 110 civarında sağlık ekibi de bunlarla birlikte hareket ediyor.

AYKUT YILMAZ Ankara

Milliyet

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.