İkinci el veya sıfır araba alacaklara kötü haber bugün geldi!

İkinci el veya sıfır araba alacaklara kötü haber bugün geldi!
İkinci el veya sıfır araba alacaklara kötü haber bugün geldi! Handan Taşgın

İkinci el araba veya sıfır otomobil almak isteyen vatandaşlara kötü bir haber geldi. Bugün Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan karar göre 1600 ve yukarısı tüm otomobillere ÖTV zammı geldi. Gelen ÖTV zammı sıfır araçlara ve dolayısı ile ikinci el araba fiyatlarına yansıyacak. Zaten çok yüksek olan araç vergileri, bu gelen son ÖTV zammı ile birlikte daha da yükselecek. Peki, ne kadar ÖTV zammı geldi? İkinci el araba fiyatlarında son durum nedir? Sıfır araçların fiyatı arttı mı? Türkiye’de sıfır otomobil stoğu ne durumda? Otomotiv sektöründe ki son gelişmeler bu haberde…
Bugün tüm araç sahiplerini ilgilendirecek bir Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zam kararı alındı. Alınan ÖTV zammı kararı bu gece Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalandı. Son gelen ÖTV zammı ikinci el araba veya sıfır araç almak isteyenlerde şok etkisi yarattı.

Otomotivde ÖTV değişikliği içeren karar Resmi Gazete'de yayınlandı. 2000 motor üstü araçlarda %160 olan ÖTV oranı %220'ye çıkarıldı. Yani 100 bin liralık otomobil tüm vergiler eklendiğinde 385 bin liraya geliyor…

 

Gelen son zam otomotiv sektörünü derinden etkileyecek gibi görünüyor. Araba alma hayali kuranlar bugün gelen kötü haber ile sarsılırken, sıfır araç bayileri sipariş ettikleri araçların ellerinde kalmasından endişe ediyor. . Peki, ne kadar ÖTV zammı geldi? İkinci el araba fiyatlarında son durum nedir? Sıfır araçların fiyatı arttı mı? Türkiye’de sıfır otomobil stoğu ne durumda? İşte, otomotiv sektöründe ki son gelişmeler…

GELEN ÖTV ZAM ORANLARI

1600 cm3 silindir hacmine kadar, matrahı 85.000 TL’ye kadar olan araçlarda yüzde 45 ÖTV,

1600 cm3 arası silindir hacmine kadar, matrahı 85.000 TL-130.000 TL arası araçlarda yüzde 50 ÖTV,

1600 cm3 arası silindir hacmine kadar, matrahı 130.000 TL üzeri olan araçlarda yüzde 80 ÖTV uygulanacak.

1600-2000 cm3 arası silindir hacmi olan ve matrahı 170.000 TL’ye kadar olan araçlarda yüzde 130 ÖTV,

1600-2000 cm3 arası silindir hacmi olan ve matrahı 170.000 TL üzeri olan araçlarda yüzde 150 ÖTV,

2000 cm3 üstü silindir hacmi olan ve matrah sınırı olmayan araçlarda yüzde 220 ÖTV alınacak.

 

İKİNCİ EL ARABA KREDİLERİ YÜKSELDİ


 
Kamu bankaları tarafından haziran ayında ikinci el taşıt kredileri için yüzde 0,82 faizle 6 ay ödemesiz azami 150 bin TL limitli kredi kampanyası başlatılmıştı.


Krediden faydalanmak isteyen vatandaşlar en fazla yedi yaşında otomobil için kredi çekebiliyorlardı. Kredide 6 aylık ödemesiz dönem kalktı faiz oranı 0,82’den 1,17’ye yükseltildi. 60 aya kadar vade imkanı bulunan kredide araç yaşı sınırı 7’den 5’e çekildi.

ARABA FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

İkinci el araba fiyatları düşer mi yoksa yükselir mi?.. İkinci el araba almak isteyenlerin en çok araştırdığı konular arasında yer alıyor. Çünkü döviz kuruna bağlı olarak yükselen sıfır otomobil fiyatları gibi ikinci el otomobil fiyatları da yükseliyor. Sıfır araçlar döviz kuru ile sınırlı fiyatları artarken ikinci el otolar hem kur farkı hem talep artışından hem de koronavirüs ikinci dalga olacağı endişesinden dolayı artmaya devam ediyor. Hatta bazı galericiler ellerinde bulundurdukları ikinci el arabaları satmak tarafında bile değil. Çünkü onlar, sattıkları araçların yerine yenisi koyamayacaklarından endişe ediyor. Her 10 günde bir fiyat güncellemesi oluyor diyen özellikle ‘’binek araç’’ satan galericiler, ‘’biz bile fiyatlara yetişemiyoruz’’ diyorlar. Yani ikinci el araba piyasasının artmasına en büyük sebep, sektör fırsatçıları sayısının artması yüzündendir.

DÖNGÜLER DEĞİŞECEK

İkici el oto piyasasında uzun yıllarını vermiş bazı uzman görüşler, Türkiye’nin 20 yıl öncesinde ki gibi galericilerin arabaları yatırım amacı olarak stoklarına çektiklerini ve talebe göre fiyatları kafalarına göre belirlediklerini söylüyor. Bu durum her ne kadar bu sürece kadar devam etse de, önümüzde ki 2 ay sonrasından itibaren bu döngünün tamamen değişeceğini vurguluyor. Bu görüşlerine en büyük gerekçe olarak ise, başta 2020 yılı Mayıs ayı ortalarında araba üretiminin başlaması ile beraber Türkiye’ye sıfır araçların stoğa girmeye başlaması ve en geç 2 ay içerisinde yeterli stokların oluşmasını gösteriliyor.

Sıfır araba için en erken iki ay randevu alanların, ikinci el otomobillere yönelmeleri sona erecek diyen uzmanlar döviz kuru ve altın fiyatlarında ki belirsizliğe dikkat çekerek, hem sıfır araç hem ikinci el araba piyasasının giderek durgunlaşacağını belirtiyor.

İKİNCİ EL ARABA FİYATLARI DÜŞER Mİ?

Kredilerin yükselmesi ki Merkez Bankası dövizi frenleyebilmek için kademe kademe faiz artışına gitmeyi sürdürecek. Taşıt kredisi faizlerinin yükselmesi sıfır veya ikinci el araba satışlarını yaklaşık yüzde en az 10-15 etkileyecek. Çünkü 2020 yılı sonu Temmuz ayına kadar araba satışlarının ortalama yüzde 20’si kredi ile alınmış. Ki çok düşük kredi faiz oranları olmasına rağmen. Ama bir diğer taraftan da az önce bahs ettiğimiz etkenlerde otomobil satışlarını ister istemez etkileyecek. Yani ikinci el araba piyasasında yaşanan durgunluk haliyle fiyatları geri çekecektir. Lakin son gelen ÖTV zammı sıfır araç fiyatlarını etkilediği kadar minimum ikinci el araç fiyatlarını da etkileyecek. Bu durum ise otomotiv sektöründe yaşanacak olanları tam bir belirsizlik içine sokmuş durumda.

 

SIFIR ARAÇ STOĞU

İkinci el araba fiyatlarını etkileyecek diğer bir konusu ise, sıfır araç stoklarının önümüzdeki 2-3 ay içerisinde yeterli sayıya ulaşması. Artan talep karşısında firmalar, bundan 2 ay öncesinde sipariş verdiler. Hem artan taleplerden dolayı hem düşük faiz oranlarından dolayı. Ama sipariş verdikten sonra hem döviz kuru yükseldi, hem kredi faiz oranları hem de piyasalara bir belirsizlik hakim oldu. Dolayısı ile alıcısına iki ay randevu veren sıfır araç bayileri bu kez ellerinde ki stokları eritemeyeceklerinden yakınacaklar. Bu seferde mecburi bazı indirim kampanyalarına başvuracaklar. Haliyle buda ikinci el araba fiyatlarını illa ki etkileyecek ’’ dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.