1000 TL Pandemi Yardımı 4. Faz Ödemeleri Başladı: İşte Başvuru Şartları

1000 TL Pandemi Yardımı 4. Faz Ödemeleri Başladı: İşte Başvuru Şartları
1000 TL Pandemi Yardımı 4. Faz Ödemeleri Başladı: İşte Başvuru Şartları Handan Taşgın


 4. Faz Başvuruları Ne Zaman Başlayacak? 
4. Faz dan sonra 5. faz bile gelebilir. sal’gınla ile ekonomik anlamda mücadele amacıyla Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında 2 milyon 111 bin haneye ilk 1000’er liralar dağıtılmıştı. 2.3 milyon haneye de 2. faz yardımlarda dağıtıldı. 3. faz da dağıtıldı, dağıtılıyor. 6.5 milyon şahsa dağıtıldı. Şimdi bütün bu 3 fazdan yararlanamamış olanlar 4. faz olacak mı diye soruyor.

Bakan ihtiyaç sahiplerini sevindiren açıklamayı yaptı. 4.4 milyon haneye parasal yardımlar yapıldı, yapılıyor. 3. faz geliyor. 3. Faz ile eş güdümlü destek verdiği hane adedi 6.5 milyonu buldu. 3. Faz ödemeleri yapılıyor. İlk 3 fazdan yararlanamayanlar 4. fazın gelip gelmeyeceğini merak ediyorlar. İşte bakanın son açıklaması işte detaylar..

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk; Form sonucunda değerlendirme yapıyoruz. 6 milyon üstünde müracaat aldık. Belli kategorilerin değerlendirmeye alınmayacağını belirttik.

Faz 1 ve faz 2’ye başvuranlar, kamu işçisi olanlar, memur olanlar, işsizlik ödeneği alanlar ve memur olanlar diye belirtmiştik. 6 milyon müracaatnun yüzde 60’ı değerlendirme dışı kaldı bu şekilde. Vakıflarımız müracaatları değerlendiriyor. SGK yönünden, kriterler yönünden baktığımızda hanelerimiz değerlendiriyor. Ödemelere başladık. 600 bin haneye faz 3’te yardım yaptık. Ödemeler yapılırken müracaatlar da devam ediyor. Mayıs 5’te 2.5 milyon şahsa ödeme yaptık.

SOSYAL YARDIM PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
 E-Devlet’te Pandemi Sosyal Destek Program modülü üstünden müracaatlar alınıyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, Sosyal Destek Programına T.C. kimlik numarasının son hanesi “0” olanların piyasatesi, “2” olanların salı, “4” olanların çarşamba, “6” olanların perşembe ve “8” olanların cuma günü müracaat yapabileceğini belirtti. Bakan Selçuk yaptığı bildirimde cumartesi ve piyasa günleri ise sınırlama olmaksızın her bireyin başvurabileceğini aktardı.
Değerlendirmeler birey bazlı değil, hane bazlı yapılacak. Yani bir haneden yalnızca bir birey müracaat 1000 lirayı alabilecek. Aynı haneden aniden çok müracaat olursa yalnızca biri öneme alınacak.

Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verdiği 1000 liralık nakdi destekten faydalanmamış olanlar alabilecek. 
4. Faz Yardım Başvuruları Başlayacak mı? Ne Zaman?
 Henüz 4. faz ile alakalı yapılmış resmi bir açıklama yok. Dolayısı ile tarihte bilinmiyor. Ama kulislerde yardım edilecek insan adedinin 10 milyona çıkarılabileceği söyleniyor. Fazlarda yardım uygulanan birey sayılarına bakacak olursak 5. faz bile gelebilir gibi görünüyor. 

FAZ 3 BÖYLE DUYURULMUŞTU İŞTE BAKANIN AÇIKLAMASI
 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında 2 milyon 300 bin haneye yapılacak 1.000’er TL nakdi destek ödemelerinin bugün başladığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan doğrultusundan belirtiler Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında, ilk desteğin, derli toplu sosyal yardım alan 2 milyon 111 bin haneye 1-5 Nisan 2020 tarihleri arasında yapıldığını hatırlatan Bakan Selçuk; “sal’gın la  mücadele kapsamında vatandaşlarımızı desteklemek amacıyla oluşturduğumuz Sosyal Destek Programımız 3 fazdan oluşuyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızla sahada lüzumsinim sahibi olarak belirlediğimiz 2.3 milyon haneye faz 2 kapsamında 1.000 TL nakdi yardım yapıyoruz.” diye konuştu.

İlk destekte bulunduğu gibi, bu hanelerin halihazırda Sosyal Yardımlar sisteminde kayıtlı olmasından rastgele bir müracaatte bulunmasına lüzum olmadığını altını çizen Selçuk; “1.000 TL nakdi destek ödemesi bugün, bu hanelerimizin PTT hesaplarına yatırılmaya başlandı. Bu yardımlar da gene bir önceki yardımda bulunduğu gibi, bulaş tehlikesini azaltmak amacıyla evlere götürülerek, elden teslim ediliyor.” dedi.
 3. Faz Ödemeleri İçin Başvuru Alınacak 3. faz 1000’er TL ödemeleri amacıyla müracaatların e-Devlet üstünden alınmaya başlanacağını da bildiren Bakan Selçuk: “Faz 3 kapsamındaki ödemeler birey bazlı değil; hane bazlı yapılacak. Aynı haneden aniden çok müracaat yapılırsa, bunu tek müracaat olarak değerlendireceğiz.” ifadesinde bulundu. Bakan Selçuk, 3. faz kapsamındaki ödemelere dair tarihleri bunun dışında açıklayacaklarını da sözlerine ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.