Koronavirüste kötü haber...Bağışıklık umutları boşa çıkıyor!

Tüm dünya nefesini tutmuş bir şekilde koronavirüs salgınına bir çare bulunmasını bekliyor. Tüm ülkelerden artan vaka ve ölüm sayıları gelmeye devam ederken bir yandan da Covid-19'u yenecek bir ilaç ve aşı bulmak için çalışmalar son hızla devam ediyor. Ancak Hong Kong'dan gelen bir haber dünyada korku yarattı. Dünyada ilk kez görülen bir koronavirüs vakası bağışıklık konusunda soru işareti yarattı.

Koronavirüste kötü haber...Bağışıklık umutları boşa çıkıyor!
Koronavirüste kötü haber...Bağışıklık umutları boşa çıkıyor! Handan Taşgın

Tüm dünya koronavirüs salgınıyla ilgili güzel haberler beklemeye devam ediyor. Ancak Hong Kong'dan gelen korkutucu bir haber Covid-19'la ilgili umutları azalttı.

Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı nereydese 24 milyona yaklaşmış durumda. Covid-19 kaynaklı ölümlerse 800 bini çoktan geçti.
Dünya çapında aşı çalışmaları devam etse de Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede ikinci dalga paniği çoktan başladı, alarm zilleri çalmaya devam ediyor.

Tüm bu gelişmelerin ortasında Hong Kong'dan gelen bir haber korkuyu daha da büyütmüş oldu.
VİRÜSE 4 AY İÇİNDE İKİNCİ KEZ YAKALANDI! 
Hong Kong'da genç bir erkeğin dört ayı aşkın süre arayla yeniden koronavirüse yakalanması, virüse karşı bağışıklığın kısa sürebileceğine işaret ederken, Covid-19 aşısına bağlanan umutlar hakkında da soru işaretleri yarattı.

Bu, dünyada laboratuvar testleriyle doğrulanan ilk koronavirüs tekrarlama vakası.


Hong Kong Üniversitesi'nden bilim insanlarının virüs üzerinde yaptıkları genetik inceleme, genel olarak sağlıklı biri olan genç adamın ikinci defa virüsün çok hafif farklı bir versiyonuna yakalandığını ortaya koydu.

Araştırmacılar genç hastanın bağışıklık sisteminin yine de virüsü tanımasını ve ikinci kez hastalanmaktan korumasını umuyorlardı.
BAĞIŞIKLIK YOKMUŞ GİBİ DAVRANMALIYIZ 
Dr Kelvin Kai-Wang To ve çalışma arkadaşları, Covid-19 geçirmiş kişilerin bağışıklık kazanmış olduğunu varsaymamak gerektiğine işaret ediyorlar. Aşılama başladığında bu kişilerin de aşılanmasını, aynı şekilde maske takma ve sosyal mesafe kurallarına riayet etmesini öneriyorlar.

Hong Konglu doktorlar yazılı açıklamalarında "Bulgularımız, hastalar doğal bağışıklık kazanmış olsa bile, Covid-19'un küresel insan nüfusu içinde tıpkı yaygın gribe yol açan koronavirüsler gibi kalıcı olabileceğine işaret ediyor" diyerek uyarıda bulunuyorlar.
BELİRTİ GÖSTERMEDİ 
İngiltere üzerinden İspanya'dan Hong Kong'a dönmekte olan 33 yaşındaki hastanın, virüsü ikinci kez aldığını fark etmediği, 15 Ağustos'ta ülkesine inişinde havaalanında yapılan testte enfekte olduğunun anlaşıldığı bildiriliyor.

Hasta havaalanından hastaneye sevkedilerek testleri negatif çıkana dek burada tutulmuş ama hiç bir hastalık belirtisi göstermemiş.
Mart ayında ilk kez hastalandığında üç gün boyunca ateş, öksürük, baş ve boğaz ağrısı çektiyse de çabuk iyileştiği aktarılıyor.

VİRÜS VÜCUTTA KALMIŞ OLABİLİR Mİ? 
Aslında bazı hastalarda özellikle de hamile kadınlarda hastalık atlatıldıktan sonra da virüsün bir süre vücutta kaldığı biliniyor. Bu konuda ilk testten 104 gün sonra hala virüs taşıyan örnekler biliniyor.

BBC Türkçe/Fotoğraflar: Reuters, AP, AFP

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.