Bilim Kurulu Açıkladı: Yemeden Önce İyice Düşünün ! Virüs Burada 20 Yıl Yaşıyor

Bilim Kurulu Açıkladı: Yemeden Önce İyice Düşünün ! Virüs Burada 20 Yıl Yaşıyor

Bilim Kurulu Açıkladı: Yemeden Önce İyice Düşünün ! Virüs Burada 20 Yıl Yaşıyor
Bilim Kurulu Açıkladı: Yemeden Önce İyice Düşünün ! Virüs Burada 20 Yıl Yaşıyor Handan Taşgın

Corona virüs dolayısıyla akıllara gelen sorulardan biri de "Corona virüs dondurulmuş ürünlerde yaşar mı?" oluyor. Bu konuda açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Levent Yamanel "Virüs eksi 20 derecede bile hayatta kalıyor" dedi ve önemli uyarılarda bulundu. Dondurulmuş ürünleri virüse karşı çözdürdükten sonra nasıl yemeliyiz? Dondurulmuş gıdalarda virüs ne kadar yaşıyor? Detaylar haberimizde...
Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Levent Yamanel, corona virüsün çok bulaşıcı bir özelliğinin olduğunu vurgulayarak, "Kişiden kişiye damlacık yoluyla bulaşabilen virüs.

İlk günden itibaren söylediğimiz gibi de damlacık yoluyla çok hızlı yayılan bir virüs olduğu için vaka sayıları artıyor.
Bu nedenle de çok dikkat edip yeni normale çok iyi uyum sağlamamız gerekiyor. Yeni normalin kurallarını hiçbir yerde unutmamamız gerekiyor.

Eğer bunlara uygulayabilirsek ancak virüsün bulaşıcılığını azaltabiliriz. Bu nedenle bu kuralları unutmayıp her yerde dikkatli olmamız lazım" dedi.


Dondurumuş gıdada virüs yaşar mı? İşte cevabı 
Prof.Dr. Yamanel, Çinli uzmanların corona virüsün eksi 20 derecede 20 yıl yaşayabileceğine dair görüşüyle ilgili ise "Virüs eksi 20 derecede uzun süre hayatta kalabiliyor.

Özellikle dondurulmuş gıdaları çözdükten sonra iyi pişirip daha sonra tüketmeliyiz.
Dondurulmuş gıdalarda virüs potansiyel olarak yaşayabilir.

Vatandaşlar aldıkları dondurulmuş gıdaları çözdükten sonra iyice pişirip daha sonra tüketmeleri gerekiyor.

Bu nedenle dondurulmuş gıdalara dikkat etmek lazım" diye konuştu.

Prof.Dr. Yamanel, virüsün mutasyona uğradığı görüşleriyle ilgili ise "Ülkemizde ölüm sayısının azaldığını biliyoruz. Bu nedenle virüs mutasyona uğrayıp etkisini yitirmiş olabilir ancak virüsler çok hareketli, değişebilen mikroorganizmalar.

Bu nedenle yeniden mutasyona uğrayıp daha ölümcül hale gelebilir. Virüsler çok hızlı mutasyona uğrayabildikleri için nasıl şu an ölümcül etkisi azaldıysa corona virüsün daha ölümcül hale gelmesi mümkün" ifadelerini kullandı.

Virüsün bulaşıcılığı devam ediyor mu? 
Prof.Dr. Yamanel, virüse karşı alınan tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiğini belirterek "Biz de virüsün hasta edici özelliğinin biraz azaldığını gözlemliyoruz ama son zamanlarda yoğun bakıma yatan ve entübe olan hasta sayılarımızda bir miktar artış oldu.

Virüsün hareketini tam olarak bilemiyoruz. Mutasyona uğrayıp daha ciddi hastalık oluşturabilecek duruma da geçebilir. Bu nedenle maskeyi, sosyal mesafeyi ve el hijyenini mutlaka uygulamamız gerekiyor.


Çünkü virüsün bulaşıcılığı devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.