Corona virüs için en kritik iller açıklandı! Artık bunlar yasak

Corona virüs için en kritik illeri açıkladı! Artık yasak...

Corona virüs için en kritik iller açıklandı! Artık bunlar yasak
Corona virüs için en kritik iller açıklandı! Artık bunlar yasak Handan Taşgın

Gelen son dakika haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüs için kritik durumda olan 10 ilin son 1 aydaki, son 1 haftadaki ve son 3 gündeki günlük ortalama vaka sayılarını açıkladı. Bakan Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu’nun İstanbul, Ankara ve Bursa için maske zorunluluğu önerisinde bulunduğunu da duyurdu. Tavsiyenin ardından bu üç ilin valiliklerince maske zorunlu hale getirildi. Yasak kararına uymayanlara ceza verilecek. İşte kritik durumdaki 10 ilin günlük ortalama vaka sayıları...
Son dakika haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kritik durumdaki illerin güncel vaka sayılarını açıkladı. Bakan Koca'nın açıklamalarına göre 10 il ve corona virüs vaka sayılarındaki değişim şöyle:
İSTANBUL 
Son bir ayda İstanbul`da, günlük ortalama vaka sayısı 653. Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 620. Son 3 günde ortalama vaka sayısı 616.

ANKARA 
Son bir ayda Ankara`da, günlük ortalama vaka sayısı 127. Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 155. Son 3 günde ortalama vaka sayısı 177.
İZMİR 
Son bir ayda İzmir`de, günlük ortalama vaka sayısı 32. Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 38. Son 3 günde ortalama vaka sayısı 34.


BURSA 
Son bir ayda Bursa`da, günlük ortalama vaka sayısı 64. Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 84. Son 3 günde ortalama vaka sayısı 93. Son gün 100'e kadar çıktı.
KOCAELİ 
Son bir ayda Kocaeli`de, günlük ortalama vaka sayısı 78. Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 91. Son 3 günde ortalama vaka sayısı 113.


KONYA 
Son bir ayda Konya`da, günlük ortalama vaka sayısı 41. Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 73. Son 3 günde ortalama vaka sayısı 88.
KAYSERİ 
Son bir ayda Kayseri`de, günlük ortalama vaka sayısı 14. Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 25. Son üç günde ortalama vaka sayısı 28.


DİYARBAKIR 
Son bir ayda Diyarbakır`da, günlük ortalama vaka sayısı 58. Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 81. Son 3 günde ortalama vaka sayısı 87. Son gün 100'lere yaklaştı.
ŞANLIURFA 
Son bir ayda Şanlıurfa`da, günlük ortalama vaka sayısı 25. Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 42. Son 3 günde ortalama vaka sayısı 43.


VAN 
Son bir ayda Van`da günlük ortalama vaka sayısı 7. Son bir haftada günlük ortalama vaka sayısı 14. Son 3 günde ortalama vaka sayısı ise 14.
YASAK KARARI GELDİ 
Öte yandan Bakan Koca'nın Bilim Kurulu'ndaki maske ile ilgili tavsiyeleri açıklamasının ardından İstanbul, Ankara ve Bursa'da açık alanlarda maske takma zorunluluğu geldi. 
İstanbul Valisi Yerlikaya Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Değerli İstanbullular sağlığınız için İstanbul'da açık alanlarda maske takmak artık zorunlu." ifadelerini kullandı. İstanbul Valiliğince yapılan açıklamada ise koronavirüs salgınının en temel özelliğinin, fiziksel temas, hava yolu gibi yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının hızlı artması olduğu belirtildi.

Açıklamada, salgının yayılmasını engellemenin en etkili yolunun sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması olduğu kaydedildi.


Açıklamada şöyle denildi: "Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksiniminin artması sonucu vatandaşların hayatlarını kaybetme riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin bozulmasına sebep olacağı gerekçesi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda...

Kamu kurumları ve özel sektör iş yerlerinin kapalı alanları ile toplu ulaşım araçlarında maske takılması zorunluluğu kararlarımıza ilaveten, ilimizde sokağa çıkan her vatandaşın açık alanlarda da ağız ve burunu kapatacak şekilde, usulüne uygun maske takmasının zorunlu olması, konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması...


Tedbirlere uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi...

Aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması, kararları alınmıştır."


GİZLİ TEHLİKE 
Öte yandan Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 kapsamında klima sistemleri, KYK yurtları, tekne, yat gibi turitstik amaçlı deniz araçları, olta balıkçılığı ile sergilerde alınması gereken önemleri içeren dört yeni rehber yayımladı.

Klima sistemleri rehberine göre, konutlarda veya küçük ofislerde, aynı kişilerin bireysel klima kullanmasında sakınca yok. Buna karşın, oda havasını önemli ölçüde hareketlendirip hava akışına neden olan tavan veya taşınabilir vantilatörler kullanılmayacak. Camilerde ve diğer ibadethanelerde klima kesinlikle çalıştırılmayacak.Konutlarda FCU, VRF, split klimalar ev halkı dışından kişilerin konuta girmemesi koşulu ile kullanılabilecek. Yabancı kişilerin ziyaretinde cihazlar durdurulacak. Ayrıca pandemi döneminde hasta odalarına verilen havanın yüzde 100’ü dışarı atılacak. Hasta odaları temizlik ve dezenfeksiyondan sonra, açılabilir pencere varsa açılarak yeni hastadan önce havalandırılacak.

Rehberde, metro alanlarında özellikle tren gelirken oluşan piston etkisi ile yoğun kalabalıklarda insanların üzerinde, yerde ya da havada bulunan virüslerin saçılma olasılığının çok büyük olduğu belirtildi. Bunun için tren istasyona yaklaşırken insanları mümkün olduğu kadar biniş alanlarının dışında tutmanın yöntemi araştırılacak.


Metro vagonlarında klima sistemleri split klima benzeri cihazlar ile yapılacak. Vagonlarda yolcu kapasitesi düşürülecek. Yurtlarda kalacak kişi sayısı 6 metrekareye bir kişi olacak şekilde sınırlandırılacak. Giriş çıkışlarda ateş ölçümü yapılacak. Parmak izi gibi temaslı girişler, otomatik olmayan döner kapılar kullanılmayacak. Öğrencilerin aynı odada, aynı kişilerle kalmaları sağlanacak.

Oda değişikliği zorunlu ise önce eşyalar temizlenecek. Yurt içi ortak kullanım alanlarında mümkün olduğu kadar kısa süre kalınması sağlanacak. Misafir ve ziyaretçi kabul edilmeyecek. Yemekhanelerde ortak kullanımda bulunan zeytinyağı, limon sosu, nar ekşisi vb. ürünler kaldırılacak. Tuz ve baharatlıklar tek kullanımlık olacak.


Deniz turizmi hizmetleri randevulu olarak verilecek. Yatçı kabul alanları ve yatçıların bir arada bulundukları her türlü mekanda sosyal mesafeye dikkat edecek şekilde düzenleme yapılacak. Kamaralar sık sık havalandırılacak. Turistik amaçlı tekneler randevu sistemi ile çalışacak. Yolcuların isimleri, iletişim bilgileri giriş/çıkış zamanları kaydedilecek ve kayıtlar en az 14 gün saklanacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.