Koronavirüs araştırmasında kötü haber. Virüs mutasyona uğradı

Koronavirüs araştırmasında kötü haber. Virüs mutasyona uğradı
Koronavirüs araştırmasında kötü haber. Virüs mutasyona uğradı Handan Taşgın

Corona (Covid-19) mutasyona uğrar mı, uğramaz mı derken maalesef mutasyona uğradı. Hem de öyle böyle değil. Tam 10 kat bulaşıcılık kazanarak. Amerika’nın New York şehrinde elde edilen verilerin sahibi Scripps Araştırma Enstitüsü.

D614G” koduyla duyurulan mutand versiyonlu Covid-19 bulaşıcılığının yanında 4 fazladan kat fazla taca da sahip. Korku yeniden başladı. Özellikle New York şehrinden. Dünyaya yayılırsa önü alınamaz gibi duruyor. Bugünleri arar dururuz. Daha çabuk hücrelere nüfuz edip dört kata hızlı ölüme de neden oluyor.

Yeni tip corona virüs olan “D614G” özellikle İtalya ve İngiltere de etkili olmuş. Oralardaki ölüm oranlarının yüksekliğini Scripps Araştırma Enstitüsü bu şekilde açıklıyor. Turizm mevsimine girdiğimiz bu dönemde önlemlerin buna göre alınması gerekecek.

Konuya değinen İngiltere Reading Üniversitesi’nden Profesör Ian Jones, konuyu değerlendirerek, “Evet mutant virüs daha bulaşıcı. Çalışma oldukça iyi. Bu durum virüsün düşük miktarlarda olsa dahi kolayca yayılabileceği anlamına geliyor,” açıklamalarında bulundu.

Konuyu araştıran Dr. Hyeryum Chloe, “Söz konusu mutasyon diğerlerine göre çok daha bulaşıcı ve ölümcül. Koronavirüs insanların akciğerlerinde bulunan ACE2 reseptörlerine Sahip olduğu taç yapılar aracılığıyla tutunuyor. D614G ise çok sayıda taç yapıya sahip ve bu durum insan organlarına daha fazla zarar anlamına geliyor,” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.