Bir İlimizde Coronayla İlgili Flaş Gelişme: Gizli Corona Hastaları Bu Şekilde Tespit Edilecek

Bir İlimizde Coronayla İlgili Flaş Gelişme: Gizli Corona Hastaları Bu Şekilde Tespit Edilecek

Bir İlimizde Coronayla İlgili Flaş Gelişme: Gizli Corona Hastaları Bu Şekilde Tespit Edilecek
Bir İlimizde Coronayla İlgili Flaş Gelişme: Gizli Corona Hastaları Bu Şekilde Tespit Edilecek Handan Taşgın

Çin’de ortaya çıkmasının ardından tüm dünyaya akılalmaz bir hızla yayılım gösteren corona virüsü ile ilgili yurtta ve dünyada son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüse karşı ülkedeki bağışıklık ve hastalık taşıma düzeylerinin tespit edilmesi için planladığı Yaygın Test Uygulaması Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince uygulamaya alındı. İşte son dakika gelişmesinin detayları…
Dünya geneliyle birlikte ülkemizde de etkili olan corona virüsü pandemisine ilişkin son dakika haberleri yerli ve yabancı haber ajanslarına düşmeye devam ediyor. Öte yandan Sağlık Bakanlığı'nın korona virüse karşı ülkedeki bağışıklık ve hastalık taşıma düzeylerinin tespiti için planladığı Yaygın Test Uygulaması ilk olarak Samsun ilimizde başlatıldı. Böylelikle gizli corona virüsü hastaları virüsü yaymadan tespit edilip karantina altına alınabilecek.

Ülke genelinde yaklaşık 153 bin kişiye yapılacak çalışma kapsamında Samsun'da 1368 kişiye bağışıklık düzeyini gösteren antikor testi ve hastalık durumunu gösteren PCR testi yapılacak. Testler ve yapılacak çalışma hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç,

"Testler TÜİK tarafından örneklem yöntemiyle belirlenen ilimizdeki 1368 kişiye yapılacak. Bugün itibarıyla başlayan çalışmada, Sağlık İl Müdürlüğü ekiplerimiz bize iletilen listelerdeki hanelere ulaşarak, uygulama hakkında bilgi verecek ve testleri kabul eden kişiye hem bağışıklığı tespit eden antikor testini hem de hastalık durumunu gösteren PCR testini yapacak. Test sonuçları bize, ilimizde hastalığı belirti göstermeden atlatmış 'sessiz hastaları' ve hastalığı taşıyan olası 'gizli pozitifleri' tespit etme imkanı verecek" dedi.

"48 AYRI MOBİL EKİPLE BU ÇALIŞMAYI YÜRÜTECEĞİZ"
Yapılan testler sonucu Samsun'un bağışıklık haritasını çıkarmış olacaklarını belirten Müdür Oruç, "Muhtemel gizli pozitif hastaları yakalayarak vakaların tekrar yükselişe geçmesini önlemek için hangi noktalara odaklanmamız gerektiğini göreceğiz. Ekiplerimiz belirlendi, 48 ayrı mobil ekiple bu çalışmayı yürüteceğiz.

Ay sonuna kadar tüm testleri tamamlayıp, verileri Sağlık Bakanlığımıza göndermeyi planlıyoruz. Bu çalışmanın tamamlanması için halkımızın desteğini bekliyoruz. Onlardan ricamız hane ziyaretine gelecek ekiplerimiz onlara ulaştığında, testin yapılması noktasında kendilerine yardımcı olmaları ve gerekli kolaylığı göstermeleri" diye konuştu.

  
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.