BİLGİ HER ŞEYDİR

Çocukların Öfke Nöbeti Geçirmesine Neden Olan 10 Ebeveyn Davranışı

« geri 1 / 3 ileri »

Anne veya babaysanız, çocuk büyütmenin kolay bir iş olmadığını bilirsiniz. İşin aslı, zaman zaman çok zor bir iş bile olabilir. Ebeveynlik hem sabırlı olmayı hem de akıllıca düşünmeyi gerektirir. Keşke yaşadığınız her durum için cevapları bulabileceğiniz bir ebeveynlik el kitabı falan olsaydı... Fakat, bu mümkün olmadığına göre, elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmalısınız. Ancak, öyle zamanlar olur ki, kendi çocuğumuzun bazı davranışlarını anlamakta güçlük çekeriz. Bazen onları düzeltmeye çalışırken işlerin daha da kötüleşmesine yol açabiliriz. Bu, hem anneler ve babalar hem de çocuklar için yorucu olur ve hüsrana uğratır. Güzel haber ise şu: Çocukların kendi saçlarını kesmek ya da sizinle bir yere gelmeyi reddetmek gibi yaptıkları bazı tuhaf şeylerin bir açıklaması var!

1. Verebileceğiniz dürtüsel tepkileri kontrol etmeye çalışın.
Çoğu durumda ebeveynler, onlara bir şeyi yapmamasını söyledikten sonra daha iki dakika geçmeden çocuklarının aynı şeyi yaptıklarını görünce hüsrana uğrarlar. Ancak, burada şöyle bir gerçek var: Çocuklar, kuralları yıkma dürtülerini kontrol etmeyi her zaman başaramaz. Otokontrol, ergenlik yıllarına kadar tam olarak gelişmeyen bir beceridir. O yüzden, tepkilerini ayarlamalarının uzun ve yavaş bir süreç olduğunu kabul etmelisiniz.

Sakin kalmak ve kendinize hâkim olmak, bu tarz durumlarla başa çıkmanın anahtarıdır. Böylece, kendinize düşünecek zaman tanırsınız ve ebeveyn olarak maksadınızı da dikkate alarak çocuğunuza en çok fayda sağlayacak tepkiyi verebilirsiniz.

2. Aşırı yoğun program

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EŞLER BİRBİRİNİ NEDEN ALDATIR?
EŞLER BİRBİRİNİ NEDEN ALDATIR?
Sosyal medyayı ikiye böldü: Hangi rakamları görüyorsunuz?
Sosyal medyayı ikiye böldü: Hangi rakamları görüyorsunuz?