BİLGİ HER ŞEYDİR

Dikkat SGK emekli maaşınızı kesebilir!

« geri 1 / 3 ileri »

Sosyal güvenlik Kurumu'ndan malülen emekli olanların aylığı eğer maaş almaya devam ederken çalıştığı tespit edilirse kesilebiliyor. SGK, çalışırken iş gücünün yüzde 60'ını herhangi bir nedenden kaybeden şahsa emekli maaşı bağlıyor. İşte detaylar..


 

Çalışma hayatına 2008'den sonra başlayıp da herhangi bir iş kazası yada benzeri sebepten malülen emekli olanlar dikkat! Eeğer aylık alırken herhangi bir yerde çalışmaya devam ettiğiniz tespit edilirse maaşınız kesilebilir. SGK, söz konusu durumlarda emekli aylıklarını kesip ödenen parayı da geriye istiyor.

MALÛL AYLIĞI İLE ERKEN EMEKLİ OLANLARIN MAAŞI BİRBİRİYLE KARIŞMASIN
SGK'dan emekli olup da herhangi bir işte çalıştığı tespit edilen bireyin aylığının kesilmesi sadece malûl aylığı alanlar için söz konusu. Malûl aylığı ile engelli vergi indirimiyle yaşa bakılmaksızın erken emekli olanlar çoğunlukla karıştırılıyor.

Engelli vergi indirimi ile emekli olanlar aylıklarını kestirmeden sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışabiliyorlar. Söz konusu durumun ortaya çıkması şu şekilde oldu.SGK, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu ya da ağır hastalıklar dolayısıyla çalışma gücünün en az yüzde 60’ını kaybedenlere malûl aylığı bağlıyor. Malûl aylığı bağlananların çalışamayacak durumda olduğu varsayıldığı için, aylık almakta iken Türkiye’de veya yabancı bir ülkede hiçbir işte çalışmamaları gerekiyor. Çalıştığı tespit edilenlerin aylıkları kesildiği gibi ödenmiş aylıklar da geri alınıyor. İadesi istenen aylıklara faiz de uygulandığından çok ağır mali külfetle karşılaşma söz konusu olabiliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EŞLER BİRBİRİNİ NEDEN ALDATIR?
EŞLER BİRBİRİNİ NEDEN ALDATIR?
Sosyal medyayı ikiye böldü: Hangi rakamları görüyorsunuz?
Sosyal medyayı ikiye böldü: Hangi rakamları görüyorsunuz?