Öğrencilere aylık 2.176 TL ödeme yapılacak!

« geri 1 / 2 ileri »

AK Parti Manisa Milletvekili Erkan Akçay, mesleki eğitim kurumlarında eğitim gören tüm öğrencileri ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Akçay, ”Mesleki eğitim gören lise öğrencilerine 1276 TL ile 2126 lira arasında her ay ödeme yapılacak. Mesleki Eğitim Kanunu’nda yapılan bazı değişikliklerle, mesleki eğitim gören öğrenciler maaşa bağlandı. Söz konusu değişikliklerle, mesleki eğitim merkezlerindeki çırak öğrencilere asgari ücretin yüzde 30’u kadar (1.276 lira) ücret ödenmesi sağlanmış, kalfalık yeterliliğini kazanan 12’nci sınıf öğrencilerine asgari ücretin yarısı kadar (2 bin 126 lira) maaş bağlanmıştır.” dedi.

Mesleki eğitim gören öğrencilere ödeme yapılmasına ilişkin bazı bilgilendirmelerde bulunan AKP’li Erkan Akçay, şu açıklamalarda bulundu;
4 sanayi sitesinde mesleki eğitim merkezi kuruldu”
Mesleki eğitim konusundaki gelişmeleri dikkatle takip ediyor, atılan adımları gurur ve umut verici buluyoruz. Bu hususta, dün, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Millî Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer’in Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Organize Sanayi Bölgeleri Mesleki Eğitim Merkezleri Açılış Programı’nda yaptıkları açıklamalar oldukça önemlidir.

Millî Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının iş birliğinde gerçekleştirilen Organize Sanayi Bölgeleri Mesleki Eğitim Merkezleri Projesi, mesleki eğitimin teşvik edilmesi, özendirilmesi ve yaygınlaşması bakımından önemli bir projedir. Proje kapsamında, son iki ayda 251 organize sanayi bölgesinde ve 4 sanayi sitesinde mesleki eğitim merkezi kurulmuştur; daha önce bu sayı 87 sanayi bölgesiydi.

Mesleki Eğitim Görenlere Yapılacak Aylık Ödemeler
Bu projeyle, mesleki eğitimde iş yeri ve okul temelli eğitim perçinlenecek, ikili eğitim modeli daha işler hâle getirilecektir; sanayi işletmeleri, KOBİ’ler ve esnafımızın yeterli kalifiye ve ara eleman, çırak, kalfa ve usta ihtiyacı giderilecektir. Türkiye bu proje ve mesleki eğitim konusunda atılan diğer adımlar sayesinde yakın gelecekte mesleksiz ve genç işsizler ordusu olması riskinde kurtulunacaktır.


 
Hatırlanacağı üzere, 21 Aralık 2021’de Türkiye Büyük Millet Meclisinde 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda yapılan bazı değişikliklerle, mesleki eğitim gören öğrenciler için önemli adımlar atılmıştı. Söz konusu değişikliklerle, mesleki eğitim merkezlerindeki çırak öğrencilere asgari ücretin yüzde 30’u kadar, 1.276 lira ücret ödenmesi sağlanmış, kalfalık yeterliliğini kazanan 12’nci sınıf öğrencilerine asgari ücretin yarısı kadar ödeme yapılması kararlaştırılmıştır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ömür Boyu Dişçiye Gitmemek İçin Dişini Bu Yağ İle Fırçala
Ömür Boyu Dişçiye Gitmemek İçin Dişini Bu Yağ İle Fırçala
Her Çocuğun Öz Saygısını Artırmak İçin Ebeveynlerinden Duyması Gereken 10 Şey
Her Çocuğun Öz Saygısını Artırmak İçin Ebeveynlerinden Duyması Gereken 10 Şey