BioNTech aşısının 3. dozunun yan etkileri açıklandı

« geri 1 / 2 ileri »

Koronavirüs aşılamasında 3. doz süreci resmen başladı; ancak aşının 2. dozda neden olduğu yan etkiler nedeniyle birçok kişi 3. dozu olmaktan çekiniyor. Uzmanlar aşının neden olabileceği tüm yan etkilerin en fazla 24 saat içinde geçeceğini belirtirken korkulacak bir durum olmadığının da altını çiziyorlar. Peki vatandaşı korkutan bu yan etkiler neler? Neden bu kadar çok etkiliyor?

2. dozu BioNTech olan kişiler, aşıdan sonraki 24 saat boyunca çeşitli yan etkilere maruz kalmış, grip veya korona benzeri belirtiler göstermişlerdi. 3. doz aşılamada da aynı şikayetlerin devam ettiği söyleniyor. Ancak uzmanlar bu yan etkilerin kısa süreli olacağını ifade ederek vatandaşlara endişelenmemeleri gerektiğini belirtiyorlar.

İngiltere’de yapılan araştırmayla BioNTech koronavirüs aşısının takviye dozunu yani 3’üncü dozunu alan kişilerde görülen en yaygın 5 yan etki belirlendi. Araştırmaya göre, aşıdan birkaç gün sonra her 5 kişiden 4’ünün kolunda ağrı oldu ve hastaların yüzde 64’ü halsizlik şikayetinde bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ömür Boyu Dişçiye Gitmemek İçin Dişini Bu Yağ İle Fırçala
Ömür Boyu Dişçiye Gitmemek İçin Dişini Bu Yağ İle Fırçala
Her Çocuğun Öz Saygısını Artırmak İçin Ebeveynlerinden Duyması Gereken 10 Şey
Her Çocuğun Öz Saygısını Artırmak İçin Ebeveynlerinden Duyması Gereken 10 Şey