Sigara ve alkole iki zam birden geliyor! Tekel ürünlerine yüzde 68 zam

« geri 1 / 2 ileri »

Tüm alkollü içeceklere ve tütün mamüllerine yeni yıl zammı kapıya dayandı derken sigara ve alkole iki zam birden yapılacağı belirtildi. Öyle ki, sigara ve içkiye yeni yılda hem bandrol zammı hemde ÖTV zammı yapılacak ki, badrole yüzde en az yüzde 40, ÖTV’ye en az 28 olmak üzere tekel ürünlerinden yüzde 68 zam göründü.

İçki ve sigara bandrollerine 2022 yılı başında ÖTV haricinde birde bandrol zammı geleceği bildirildi. Döviz kurlarında ki artış nedeniyle fiyatı 2 TL birden artan sigaraya, dövizin düşmesi ile beraber fiyatlarının düşürülmemesi ve üstüne yılbaşı sonrası çifte zam yapılması dikkat çekti. Peki, sigaraya ne kadar zam gelecek? İşte detaylar…
Yıl başında hem alkollü içecekler hem de sigaranın Özel Tüketim Vergisine (ÖTV) Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranında ayrıca artış yapılacağı için tiryakiye çifte zam yağacak.

Bandrol üretim yetkisi 2020 yılının sonlarında ihale bile düzenlenmeden Danışmaz’ın şirketi DNS’ye devredildikten hemen sonra bandrol fiyatlarına yüzde 100 ila yüzde 400 oranlarında zam yapılmış, bu sayede firmaya büyük miktarda kaynak aktarılmıştı. Bundan hemen 3 ay sonra 2021 yılı başında bandrole yüzde 25 zam daha yapıldı. Darphane ve Damga Matbaasının 2022 yılı başından itibaren ise bandrol fiyatlarına bu sefer yüzde 40 ile yüzde 50 oranında zam yapmak için hazırlık yürüttüğü öğrenildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ömür Boyu Dişçiye Gitmemek İçin Dişini Bu Yağ İle Fırçala
Ömür Boyu Dişçiye Gitmemek İçin Dişini Bu Yağ İle Fırçala
Her Çocuğun Öz Saygısını Artırmak İçin Ebeveynlerinden Duyması Gereken 10 Şey
Her Çocuğun Öz Saygısını Artırmak İçin Ebeveynlerinden Duyması Gereken 10 Şey