BİLGİ HER ŞEYDİR

Her Çocuğun Öz Saygısını Artırmak İçin Ebeveynlerinden Duyması Gereken 10 Şey

« geri 1 / 4 ileri »

Ebeveynler olarak hepimiz, çocuklarımızın ileride sorumluluk sahibi, başarılı ve mutlu yetişkinler olacağını ümit ediyoruz. Çocukluk dönemleri, onları cesaretlendirmeye ve ihtiyaç duydukları araçları sağlamaya başlamak ve sonuç olarak da yapmaya karar verdikleri her şeyde başarılı olabilmelerini sağlamak için mükemmel bir zaman. Öz saygılarını güçlendirip kendilerine güvenmelerine ve duygularının üstesinden gelmelerine yardımcı olursak, zamanı geldiğinde ’’yetişkinlerin dünyası’’ ile cesaretli ve kararlı bir şekilde yüzleşmeye hazır olacaklardır.

Olumlu Bak olarak, çocuklarınızın mükemmel bir öz saygı geliştirmelerine yardımcı olmak için her gün kullanabileceğiniz en etkili olumlu destek ifadelerini bir araya getirdik.
1. “Bana güvenebilirsin.” veya “Yardımcı olmaya hazırım.”
Yavrularınızın kendilerinden emin olmadığını veya “nasıl yapılacağını bilmediklerinden ya da korktuklarından dolayı” istedikleri bir şeyi yapmaya cesaret edemediklerini gördüğünüzde, onların yanında olduğunuzu hatırlatın. Size güvenebileceklerini, ihtiyaç duyduklarında da onları destekleyeceğinizi ve yardımcı olacağınızı söyleyin. Yanında olduğunuzu bilmek bile onlara denemeleri için cesaret verecektir ve yardımcı olmanıza gerek kalmadan başarılı olabilirler.

Çocukların, herhangi bir sorunla karşılaştıklarında ebeveynlerine güvenebileceklerini hissetmeleri bu yüzden oldukça önemli. Böyle bir cümle, ebeveyn ve çocuk arasındaki bağı ve güveni güçlendirmenin yanı sıra, çocuklara ciddi anlamda emniyet hissi ve öz güven kazandıracaktır. Bu ifadeler, ’’kötü bir şey’’ olduğunda ebeveynlerinin onları korumak ve yardım etmek için yanlarında olacağını bilmelerine, böylece korkmamalarına yardımcı olacaktır.

Bebeklikten itibaren bu fikirleri öğrenip uyguladıkları takdirde, özellikle ileride daha ciddi meselelerle uğraşmaya başladıklarında, büyümeleri ve gelişimleri daha kolay olacaktır.

2. “Anlat bana.” ya da “Dinliyorum.”

Bu cümle, bir öncekiyle yakından alakalı. Daha sonra bize bir şey anlatmak istediklerinde onları dinleyecek vaktimiz olmayacaksa eğer, çocuğumuza ’’Ben yanındayım.’’ diyemeyiz. Bu, ona; ’’Yanında değilim.’’ veya ’’Sana ayıracak vaktim yok’’ gibi daha farklı mesajlar gönderir. Çocuğunuzun sizinle bir şeyler paylaşmak istediği an, ona gerçekten yanında olduğunuzu göstermek için en iyi andır.

Elinizdeki işi bırakın. Bu, sizin yalnızca birkaç dakikanızı alacak bir şey, ama çocuklarınız için onlara değer verdiğinizin ve size güvenebileceklerinin bir göstergesi olacaktır. Dikkatli bir şekilde dinleyin, anlattıklarıyla alay etmeyin ya da önemsiz bir şeymiş gibi görünmesine yol açmayın. Ne de olsa, onlar için önemli olduğundan sizinle paylaşmak istemişlerdir. Sözlerini kesmeyin. Fikrinizi belirtmek ya da ekleme yapmak isterseniz, onlar anlatmayı bitirene kadar bekleyin.

Burada yapabileceğiniz şey, anlattıklarına karşı ’’Gerçekten mi?’’, ’’Vay canına’’, ’’Müthiş’’ gibi cümlelerle ilgi ve heyecan göstermektir. Bu, çocukların hoşuna gider. Çocuklarınızla iyi iletişim kurmaya başlamanın ve size olan güvenlerini artırmanın en ideal yolu budur. Daha sonra çocuklarınız büyüdükçe, yaşadıklarını ve endişelerini sizinle paylaşmaya devam etmek isteyeceklerdir.

3. “Seni çok seviyorum.” ya da kısaca “Seni seviyorum.”
Onlara bakıyoruz, göz kulak oluyoruz, eğitim masraflarını karşılıyoruz, etüt derslerini ayarlıyoruz, bütün ihtiyaçlarını alıyoruz ve onlar için endişelendiğimizde gözümüze uyku girmiyor. Bütün bunları ve daha fazlasını, onları sevdiğimiz için ve hayatımızdaki en önemli şey oldukları için yapıyoruz. Ancak, bir çocuk için böyle bir sonuca varmak kolay değildir. Bu nedenle uzmanlar, çocuklarımıza olan sevgimizi eylemlerimizle göstermenin yanı sıra, sözlü olarak da ifade etmemizi öneriyor.

Böyle bir olumlu desteğin birçok faydası vardır ve inanılmaz güçlüdür:

Ebeveyn ve çocuk arasındaki bağı güçlendirir ve aile iletişimini artırır.
Sevildiklerini hissettikleri için çocuklara öz güven ve huzur verir.
Öz saygılarını güçlendirir ve kendilerini oldukları gibi sevip kabullenmelerine yardımcı olur.
Mutlu bir şekilde büyümelerine ve bu mutluluğu tüm çevrelerine yaymalarına olanak sağlar.
Duygusal zekâlarını ve kendi hisleriyle olan bağlarını güçlendirir.
Sevildiğini hisseden çocuklar olumlu ve iyimser olur.
Başkalarına nezaket ve saygı gösterirler.
Bu yüzden, elinize geçen her fırsatta çocuklarınıza sarılıp öperek onları ne kadar sevdiğinizi söyleyin.

4. “Beni affeder misin?”
 

Kusursuz insanlar olmadığımızdan dolayı, ebeveynler de dahil hepimiz hata yaparız. Bu durumda, çocuklarımıza hatalarını kabul edip sorumluluk almayı öğretmek için onlara iyi birer örnek olmaktan daha iyi bir yöntem var mı? Onların en sevdiği süper kahramanlar olarak bizim, egomuzu bir yana bırakıp onlardan af dilediğimizi görmeleri, bunun ne kadar önemli bir şey olduğunu anlamalarını sağlayacaktır.

Çoğu zaman, kendimiz af dilemezken, çocuklarımızı bunu yapmaya zorluyoruz. Bu durumlarda, çocuklarımızın kafa karışıklığı yaşamasına neden oluyoruz. Başkalarına karşı empati beslemek yerine, onları istemedikleri bir şeyi yapmaya zorlayınca, onlara haksızlık yaptığımızı düşünüyorlar ve bu da gerçekten haksızlığa uğrayan kişinin yaşadığı huzursuzluk yerine, kendi kişisel huzursuzluklarına odaklanmalarına yol açıyor.

Bu yüzden, sesinizi çok yükseltmek, onlara hak etmedikleri bir ceza vermek ya da herhangi bir konuda haksızlık yapmak gibi hatalar yaptığınız zaman, onlardan yaşlarına uygun bir şekilde, samimi olarak özür dileyin. Nasıl bir hata yaptığınızı, kendinizi nasıl hissettiğinizi ve bu hatadan ne öğrendiğinizi çocuklarınıza açıklayın, böylece onlar da bunu anlayıp uygulayabilsinler.

5. “Sana inanıyorum.” ya da “Sana güveniyorum.”
Her Çocuğun Öz Saygısını Artırmak İçin Ebeveynlerinden Duyması Gereken 10 Şey
Küçükken, her şeyi bilen ebeveynlerimizin bize güvenip inandığını bilmek, şaşırtıcı bir şekilde kendimizi aşırı güçlü hissetmemizi sağlar. Yapmak istediğimiz şeyde ilk seferde başarılı olamasak bile, onların bize olan inancına güvenmek, yılmayıp tekrar denememize yardımcı olur.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EŞLER BİRBİRİNİ NEDEN ALDATIR?
EŞLER BİRBİRİNİ NEDEN ALDATIR?
Sosyal medyayı ikiye böldü: Hangi rakamları görüyorsunuz?
Sosyal medyayı ikiye böldü: Hangi rakamları görüyorsunuz?