BİLGİ HER ŞEYDİR

Milyonlarca Kişinin Beklediği Emeklilik Yaşı Belirlendi

« geri 1 / 2 ileri »

Hükümetin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar için formül arayışı devam ediyor. Yaklaşık 5 milyon kişinin mağduriyetini gidermek üzere çalışmalarına hız veren hükümetin yeni düzenlemesinde 50 yaş altında kimsenin EYT kapsamında emekli olmasının mümkün olmayacağı ifade ediliyor. Masada Almanya ve Finlandiya modelleri var.

Hükümet, Emeklilikte Yaşa Takılanlar ( Eyt ) için formül arayışını sürdürüyor. Hem SGK’nın yükünü azaltacak hem de mağduriyeti gidecek bir formül üzerinde durulurken, polisler, doktorlar, hemşireler gibi bazı meslek gruplarında bulunan yıpranmanın bazı meslek grupları için genişletilmesi gündemde. Bununla ilgili çalışma yapılırken, yıpranmanın hangi meslekleri daha kapsayacağı, kaç yıl olacağı ve geçmişe dönük nasıl işleyeceği üzerinde duruluyor.
50 YAŞ ALTINDA KİMSE EYT KAPSAMINDA EMEKLİ OLAMAYACAK
EYT’liler için başka formüller üzerinde de çalışılıyor. Ancak, Ak Parti kaynakları hangi düzenleme yapılırsa yapılsın bir yaş kriterinin olacağını ve 50 yaş altında kimsenin EYT kapsamında emekli olmasının mümkün olmayacağını belirtiyor.
İKİ ÜLKENİN MODELİ İNCELENİYOR
EYT için Almanya ve Finlandiya modelleri de inceleniyor. Almanya ve Finlandiya modelinde uygulanan formüle göre belli bir yaş kriterini sağlayan sigortalıya emekliliğine kaç yıl kalmışsa her yıl belli oranda kesinti yapılarak emekli olma imkanı sunuluyor. Emekli yaşına gelindiğinde ise vatandaş maaşını tam alıyor. Almanya’da kesinti oranı yıllık yüzde 2. EYT’liler prim ve sigortalık sürelerini tamamlayan ancak yaş kriteri nedeniyle emekli olamayanlardan oluşuyor.
TÜRKİYE’DE YAKLAŞIK 5 MİLYON EYT’Lİ VAR

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fotoğrafa iyi bakın gördüğünüz şey kişiliğinizi yansıtıyor
Fotoğrafa iyi bakın gördüğünüz şey kişiliğinizi yansıtıyor
Doğalgazı Yakmayanlar Yandı: Doğalgazını Yakmayanlara Ceza Geliyor
Doğalgazı Yakmayanlar Yandı: Doğalgazını Yakmayanlara Ceza Geliyor