Koronavirüsün yeni etkisi! 3’te 2’sinde görülüyor

« geri 1 / 2 ileri »

İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nın araştırmasına  göre, Kovid-19 yalnızca tıbbi değil sosyal ve ekonomik alanlarda da hızla önemli bir halk sağlığı sorununa dönüştü. Araştırmada Kovid-19 geçiren kişilerin 3’te 2’sinde anksiyeteve depresyon görülme riski arttı.
Bir yılı aşkın bir süredir dünyanı kasıp kavuran yeni tip koronavirüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığı sosyal ve ekonomik alanla da önemli bir sağlık sorununa dönüşmüş durumda. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’ndan bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırma durumu gözler önüne serdi.

Kovid-19 geçiren kişilerdeki ruhsal tabloyu ortaya koyan “Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği ile Olayların Etkisi Ölçeği” araştırmada, Kovid-19 hastalarının yüzde 63.8’inde anksiyete, yüzde 62.5’inde de depresyon puanının normal sınırın üzerinde olduğu tespit edildi. Özgeçmişinde psikiyatrik bozukluk öyküsü olan kişilerin yüzde 90.5’inde Kovid-19 ile birlikte depresyon saptanırken, bu grupta anksiyete saptananlar ise yüzde 81 oldu.
BİTMEYEN ÖYKÜ

Bilim insanları Kovid-19’un yalnızca tıbbi değil sosyal ve ekonomik alanlarda da hızla önemli bir halk sağlığı sorununa dönüştüğüne dikkat çektiği araştırmada, tedaviye güven düzeyi arttıkça orta-ağır depresyon ve anksiyete oranın azalma eğiliminde olduğu görüldü. Araştırmada şu tespitlere yer verildi:

“Tedaviye güvenmeyen grupta hem depresyon hem anksiyete yüzdesi yüzde 85.7, tamamen güvenenlerde ise sırasıyla yüzde 48.6 ve yüzde 43.2 olarak bulunmuştur. Kovid-19 bireyler için akut stres, depresif belirtiler ve anksiyete belirtilerinin artmasına neden olan bir durum. Psikiyatrik belirti öyküsü, pandeminin yarattığı stresten etkilenmeyi arttıran bir etmen.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gerçek Bir Hikaye!
Gerçek Bir Hikaye!
OĞLUNDAN BABAYA MEKTUP
OĞLUNDAN BABAYA MEKTUP "CANDAŞ YALÇIN TALİPOĞLU "