17.08.1999 Saat: 03:02 DEPREMDE ORADAYDIM

17.08.1999 Saat: 03:02 DEPREMDE ORADAYDIM

YAŞAM - 2019-08-17 21:52:25

 

Kuleli Askeri Lisesi Muhafız Bölüğü Takım Komutanı olarak aynı gün ve saatte Ani Müdahale Mangası'nda Nöbetçiydim. Gecenin ıssızlığında uyukluyordum. Bir anda heryer sallandı ve inanılmaz bir hava sirkülasyonu oluştu. O an da yaşadığımız olağanüstü durum bizi şok etti. Hızla tüm bölüğü dışarı çıkardım. Radyo Marmara FM'e Sakarya'dan telefon ile bağlanan bir vatandaş mahallede tüm apartmanların yıkıldığını söyleyince şok üstüne şok yaşadık. Bu arada hala İstanbul sallanmaya devam ediyordu. Kısa süre sonra Marmara sessizliğe gömüldü. Radyodan aldığımız haberler hepimizi gözyaşlarına boğdu. O an hep beraber kenetlendik ve sabaha kadar dua ettik.

Telaş ve üzüntü içinde geçen nöbetimi öğle vakti olunca devrettim. Elbiselerimi değişip Zeytinburnu'nda oturan rahmetli Adnan abimin yanına gitmek yola çıktım. Geçtigim; Çengelköy, Üsküdar, Eminönü, Sirkeci, Cankurtaran, Kazlıçeşme ve Zeytinburnu'nda deprem bölgesine yardım toplanıyor, insanlar sokaklarda telaşla koşuşturuyor fakat hiç kaos yoktu. Bu tarihi ana bizzat tanıklık ettim.

Zeytinburnu'nda Bozkır Çatlı Deli Mehmet'in kahvehanesine vardım. Bir süre sonra Çatlı Beratta geldi. "Bacanak halden 15 sandık üzüm almıştım, deprem bölgesine yardım istediler yarısını verdim kalanı da çabuk sattım bugün erkenciyim" dedi. Beretta'nın bu fedakarlığı karşısında çok heyecanlandım; "Beratta bu ruh bizde olursa bizi hiç bir şey yıkamaz" dedim.

Biz millet olarak çok farklıyız çünkü biz olağanüstü durumlarda

"Bireysel aklımızla değil, tarihi aklımızla hareket ederiz"

O gün yaşadığım manzara beni Milli Mücadele yıllarına götürdü. Ecdadın yaptıklarının abartı olmadığını tüm benliğinde hissettim.

Büyük depremin yirminci yılında depremde vefat eden kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Allah Milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın

17.08.1999
Piyade Asteğmen
Muammer Tunahan

(Hatıra Defterinden Alıntı)

Bozkır Gücü Spor Kulübü
"Birlikte Rahmet Vardır"

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER