Vaka Sayısı Hızla Artan Bu İlçede Her Şey ‘Sil baştan’

Vaka Sayısı Hızla Artan Bu İlçede Her Şey ‘Sil baştan’
Vaka Sayısı Hızla Artan Bu İlçede Her Şey ‘Sil baştan’ Handan Taşgın

Tükiye'de corona virüsü salgını tedbirleri kapsamında 15 gün boyunca karantinaya alınan ilk ilçe Artvin Borçka'da, kent dışından cenaze için gelen aile ve yakınlarında corona virüsü tespit edildi. Yapılan filyasyon taramasıyla 60'tan fazla kişi de Covid-19 şüphesiyle karantinaya alındı. İlçe sakinlerinin virüsün yeniden ortaya çıkmasına tepkisi dikkat çekti.
Yeni tip corona virüsü (Covid-19) tedbirleri kapsamında Tükiye’de karantinaya alınan ilk ilçe olan Tükiye’de karantinaya alınan ilk ilçe olan Artvin’in Borçka ilçesi ve ilçeye bağlı Aralık köyünde 15 günlük karantina süresi 17 Nisan’da gece yarısı itibariyle sona erdi. Ekipler, demir bariyerlerin bir kısmını kaldırırken, ilçeye giriş çıkışlar ise kontörlü sağlanmaya başladı.

VAKALAR BAŞLADI

Borçka ilçesinde, karantinanın kalkmasıyla mayıs ayında pozitif vakalar yeniden görülmeye başladı. Yaklaşık 1 ay önce Bursa’dan Borçka’ya cenaze getiren 3 kişide corona virüsü tespit edildi. Yakın temasta bulunan 2 kişinin daha test sonuçlarının pozitif çıkması üzerine filyasyon taramasına başlatan sağlık ekiplerince, 60 kişi karantina altına alındı.

TEDBİR HATIRLATMASI

İlçe sakinlerinden Yusuf Mert, vakalarının görülmesi ile ilgili “Öyle duyduk, cenaze için gelenlerden dolayı olmuş galiba. Biz de uzun zamandır hastaneye gitmedik, tedbir aldık. 3 aydır Borçka’ya inmemiştik. Birkaç kişi ile birlikte çarşıya indik. Şu anda kimse yok. Vaka var ama tedbir alıyoruz, kimseye yaklaşmıyoruz” dedi.“DIŞARIDAN” İSYANI

İlçede oturan Oğuz Şentürk de, tedbir almanın son derece önemli olduğunu söyleyerek, “Burada böyle bir şey olduğuna inanmıyorum; dışarıdan gelenler getirdi. İnsanlar evlere kapanıyor ama kendine baktıktan, tedbir aldıktan sonra insanoğluna ne olabilir ki. Tedbir çok önemli” diye konuştu.

“HUZURSUZLUK YAŞIYORUZ”

Vakaların, kent dışından ilçeye gelenlerden kaynaklı olduğunu anlatan Yılmaz Eryiğit ise, “Burada bayadır vakamız yoktu, dışarıdan gelenler nedeniyle çıktı. Vakalar tespit edildi. Hastanelerde yatıyorlardı. Tüm halk olarak huzursuzluk yaşıyoruz. Evde durmak da zor; insanın psikolojisi bozuluyor. ‘Ne olursa olsun’ gibi düşüncelere kapılıyoruz. Umarız salgın biter” ifadelerinde bulundu.

2 NİSAN’DA KARANTİNA

Artvin Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından corona virüsü tedbirleri kapsamında, Borçka ilçesi ve Aralık köyü, 2 Nisan’da 15 gün süreyle karantinaya alınmıştı. (DHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.