Büyük Tartışma Yaratmıştı, Düzenleme Geliyor

Büyük Tartışma Yaratmıştı, Düzenleme Geliyor
Büyük Tartışma Yaratmıştı, Düzenleme Geliyor Handan Taşgın

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Demircan, corona virüsü tedavisinde kullanılan ve tartışma yaratan 'hidroksiklorokin' ilacıyla ilgili açıklama yaptı. Demircan "Biz bunun düzenlemesini yapıyoruz Bilim Kurulu'nda. Bugün, yarın yayımlanacak. Ya hastanede dozunu azaltarak kullanacağız ya da alternatif ilaçlarımız var onları önereceğiz" dedi
Gazi Üniversitesi Hastanesi Başhekimi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Demircan’dan önemli açıklamalar… Demircan konuşmasına çeşitli ağrı kesici ilaçların vücudu corona virüsüne karşı daha duyarlı hale getirdiği yönündeki iddiaları değerlendirerek başladı.

“ŞU AN ERKEN”

Demircan şöyle konuştu:

* Koronavirüsle olan tanışıklığımız 5-6 ayı buldu. Grip ilacı alanlarla almayanlarda koronavirüsün gidişini ölçecek zamanımız ve imkanımız olmadı.

* Kanıta dayanmayan şeyler. Deneysel çalışması yapılsın ki net bir şey söyleyelim. Bu konuda söylenenlerin kanıtı henüz yeterli değil.

* Fransa’da başlarda böyle bir şey olmuştu. Fransa Sağlık Bakanı açıklama yapmıştı; ama Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bunun böyle olmadığını ve buna yeterli kanıt bulunmadığı için buna genelleme yapmanın çok doğru olmadığını söyledi.

* Buna net bir şey söylemek için şu an erken ve doğru değil.

İLAÇ BİLMECESİ


Demircan, corona virüsü tedavisinde kullanılan ‘hidroksiklorokin’ ilacının hastalarda kalp rahatsızlığına neden olduğu gerekçesiyle Fransa’da yasaklanmasına ilişkin de değerlendirme yaptı. Demircan şunları söyledi:

* Hidroksiklorokinin kalp şeridinde gördüğümüz bir mesafeyi uzatması, onun da kalpte bir ritim bozukluğu yapması, onun da daha sonra zararlarının olabilme ihtimalleri vardı.

* Buna bir de antibiyotik eklenince bunun potansiyel etkisi biraz daha artabilir diye önceden biliyorduk. İkisini birlikte verdiğimiz hastaların önce EKG’lerini (Elektrokardiyografi) çektik, bunları ölçtük.

* Türkiye’de bu yapıldı ki bunu garantiye alalım, sıkıntı olmasın. Uyguladığımız tedavilerin bir kısmını yatırarak verdik. Dolayısıyla günlük EKG çekimleriyle bu mesafeyi ölçtük.

* Sıkıntı olan olursa, zaman zaman olabiliyor, o tip durumlarda ilacın ya dozunu azalttık ya da kesip başka ilaçlarla değiştirdik.

DÜZENLEME SİNYALİ

Demircan, corona virüsü ilk çıktığında kullanabilecek tek ilacın hidroksiklorokindi olduğuna işaret ederek şöyle devam etti:

* Sıtmada uzun yıllar kullanılan bir ilaç. Şu anda bazı şeyleri yüzde yüz söylemek erken, izleyip görmek lazım. Bilim Kurulu’nda da değerlendirmeler yapıyoruz.

* Alternatif ilaçlarımız var onları göreceğiz. Yan etki bildirimlerini toplayacağız, hem DSÖ hem de Türkiye’den. Oradaki verileri değerlendirip daha net göreceğiz bunu.

* Biz bunun düzenlemesini yapıyoruz Bilim Kurulu’nda. Bugün, yarın yayımlanacak. Ya hastanede dozunu azaltarak kullanacağız veya alternatif ilaçlarımız var onları önereceğiz.

ANTİKOR TESTLERİ

Corona virüsü salgınında toplumsal bağışıklığın mümkün olup olamadığını da değerlendiren Demircan sözlerini şöyle bitirdi:

* Bu virüsün bir farklılığı var, çözümleyemediğimiz bazı yönleri var. Antikor tarama testleri Sağlık Bakanlığımız aracılığıyla başlıyor.

* Sağlıkçılar da olacak, riskli meslek grupları da olacak. Değişik meslek grupları planlandı. Oradan toplum bağışıklığımızı, antikor seviyemizi, immünize olma, bağışıklık kazanma durumumuzu ölçeceğiz.


* Belki hafif geçtiği için bağışıklık oluşturması geç oluyor olabilir o da net değil. Antikor düzeyleri ölçtükçe bunları daha net göreceğiz. Antikor çalışmasını da yapıp Türkiye’de tarama yaparsak bunu göreceğiz. (DHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.