Korona Bitmeden Yeni Salgın Hastalık Uyarısı: DSÖ 'den Önemli Uyarı

Korona Bitmeden Yeni Salgın Hastalık Uyarısı: DSö Uyardı

Korona Bitmeden Yeni Salgın Hastalık Uyarısı: DSÖ 'den Önemli Uyarı
Korona Bitmeden Yeni Salgın Hastalık Uyarısı: DSÖ 'den Önemli Uyarı Handan Taşgın

Koronavirüsten sonra yeni salgın kapıda! Dünya Sağlık Örgütü'nden gündeme bomba gibi düşen açıklama! Kolera nedir? Koleranın belirtileri nelerdir?
İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve giderek yayılan yeni tip koronavirüs dünyayı adeta esir aldı. Şu ana kadar 4 milyon kişiye bulaşan yeni tip koronavirüs 300 bini aşkın kişinin de hayatını kaybetmesine neden oldu. Koronavirüsü küresell salgın olarak ilan eden Dünya Sağlık Örgütü’nden gelen son dakika açıklaması ise şoke etti. Dünya Sağlık Örgütü koronavirüsten sonra yeni bir salgının kapıda olduğunu açıkladı. İşte detaylar…

 

DSÖ Yemen Ofisi, yaptığı açıklamada, ocak ayından bu yana Yemen'de şüpheli kolera vakalarının sayısının yaklaşık 113 bin olduğunu duyurdu.

Tansiyonunuz 140/90 oluyorsa damarlarınızı temizleyin. Yemeklerden önce 30 gr
Tansiyonunuz 140/90 oluyorsa...
Kan damarlarını kimyasallardan daha iyi temizler!
Kan damarlarını kimyasallardan daha...
62 kg"dan fazla kilolular, acilen izleyin!Pantolon 3 güne belden düşecek,.. oku
62 kg"dan fazla kilolular, acilen...
Sadece 4 gün sonunda eklemleriniz sizi bir daha rahatsız etmeyecek
Sadece 4 gün sonunda eklemleriniz sizi bir...
Vakalardan 56'sının laboratuvardaki araştırmalarla kesinleşmiş olduğu, 29 kişinin kesin ölüm sebebinin kolera olduğunun doğrulandığı kaydedildi.
Açıklamada, DSÖ'nün 138 merkezi ishal ve 58 merkezi susuzluk tedavisi için desteklediği bildirildi.DSÖ, ishal ve susuzluğun koleranın en bariz belirtileri arasında yer aldığına işaret etti.

 

İran destekli Husilerin 2014'ten bu yana ülkede yaptığı darbe ve ardından Birleşik Arap Emirlikleri'nin desteklediği Güney Geçiş Konseyi'nin ayrılıkçı ve bölücü faaliyetleri sebebiyle yaşanan savaş ortamı, sağlık sektöründe problemlere neden oldu.

 
KOLERA NEDİR?
Kolera, Vibrio Cholerae bakterisinin neden olduğu, ani başlangıçlı bol sulu ishalle seyreden bir barsak enfeksiyonudur.
BULAŞMA
Yetersiz hijyen, su ve kanalizasyon sistemleri koleraya zemin hazırlar. Kolera bakterisi genellikle dışkıyla kirlenmiş sular veya besinlerle bulaşır. Salgın sırasında içme sularına kanalizasyon sularının karışmasıyla kolayca yayılır. Kişiden kişiye doğrudan bulaşmaz, bu nedenle hasta kişiyle geçici temas bulaş için risk oluşturmaz.

 

KOLERA BELİRTİLERİ
Kuluçka süresi kısadır (1-5 gün). Enfeksiyon çoğunlukla hafif veya belirtisiz seyreder ama bazen çok şiddetli de olabilir. Yaklaşık olarak 1/20 hastada (%5) bol sulu ishal (pirinç suyu gibi), kusma, bacak krampları, huzursuzluk ve sinirlilik, kalp atışında hızlanma, kan basıncında düşme, cilt elastikiyetinin kaybı, ani gelişen böbrek yetmezliğiyle karakterize ağır tablo gelişir. Bu hastalarda vücut sıvısının hızlı kaybı dehidratasyon ve şokla sonuçlanır. Tedavi edilmezse saatler içinde hasta kaybedilir.

KOLERA NEDİR KOLERA BELİRTİLERİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.