Corona virüsünde son durum: Avrupa normale dönerken bu bölgeler kan ağlıyor

Corona virüsünde son durum: Avrupa normale dönerken bu bölgeler kan ağlıyor
Corona virüsünde son durum: Avrupa normale dönerken bu bölgeler kan ağlıyor Handan Taşgın

Corona virüsü salgınında Avrupa ülkeleri normalleşme adımları atarken, Amerika kıtası ve Güney Asya'da kriz büyüyor. Brezilya 20 bin artışla vaka sayısında ikinci sıraya çıkarken, Meksika ölü sayısında rekor kırdı. ABD can kayıplarında 100 bine adım adım ilerlerken, Hindistan ise en hızlı vaka artışıyla karşı karşıya kaldı.
Çin’de ortaya çıkan corona virüsü kısa sürede yayılarak dünya çapında bir krize dönüştü. İtalya, İspanya, Fransa ve İngiltere gibi Avrupa ülkeleri salgında ağır yaralar alsa da, yayılmayı durdurarak normalleşme adımları atmaya başladı.

Ancak Avrupa’da bunlar yaşanırken Amerika kıtası ve Güney Asya’da aynı şeyleri söylemek mümkün değil.

BREZİLYA İKİNCİ SIRAYA YÜKSELDİ

Corona virüsünün Güney Amerika’da en çok etkilediği ülke olan Brezilya’da tablo giderek ağırlaşıyor. Yeni vaka sayısı bir günde 20 bin artarken, toplam sayı 330 bin 890’a yükseldi.


Sao Paulo’da açılan toplu mezarlar.

Brezilya bu alanda Rusya’yı geride bırakarak ikinci sıraya yükseldi. Son 24 saatte 1001 kişinin hayatını kaybettiği ülkede, toplam ölü sayısı ise 21 bin 48’e ulaştı.

ABD 100 BİNE KOŞUYOR


Corona virüsünün hem vaka hem de ölü sayısı kapsamında en çok yıkıma yol açtığı ABD’de son durumu Johns Hopkins Üniversitesi paylaştı. Son 24 saatte 24 bin 104 yeni vaka tanısı koyulan ülkede, corona virüsüne bağlı olarak 1299 kişi hayatını kaybetti.

ABD genelinde toplam vaka sayısı 1.6 milyona, ölü sayısı ise 96 bin 1’e ulaştı. Ülkede salgının merkezi ise New York eyaleti. 358 bin vaka, 28 bin can kaybının olduğu New York’u, New Jersey, Illinois ve Massachusetts takip ediyor.

MEKSİKA’DA CAN KAYBI REKORU

Brezilya gibi salgının yükselişte olduğu Güney Amerika ülkelerinden Meksika’da günlük vakalardan sonra bir rekor daha kırıldı. 479 kişinin hayatını kaybetmesiyle günlük rekor kayıtlara geçerken, 2 bin 960 kişiye de yeni tanı koyuldu.


Meksika’da hastaneye kaldırılacak bir kişiyi muayene eden sağlık çalışanı.

Meksika’da bir önceki rekor 20 Mayıs’ta 424 olarak duyurulmuştu. Son verilerle birlikte ülke genelinde 6 bin 989 can kaybı ve 62 bin 527 vaka bulunuyor.

HİNDİSTAN’DA EN YÜKSEK ARTIŞ


Güney Asya’da salgınla ilgili en sıcak gelişmelerin yaşandığı ülke Hindistan. İç hat uçuşlarının önümüzdeki hafta başlayacağı açıklanan ülkede bazı eyaletler 14 gün karantina kuralının uygulanacağını duyurdu.


Hindistan’da evlerine dönmek için bekleyenlerin oluşturduğu uzun kuyruk.

Ulaşımla ilgili sevindirici haber gelirken, yeni vaka sayılarında ise rekor kırıldı. Son 24 saatte 6 bin 654 kişiye corona teşhisi koyulurken, toplam sayı 125 bin 101’e yükseldi. Ülkede şu ana dek 3 bin 720 kişi corona virüsü nedeniyle can verdi.

Sözcü

Mert YILMAZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.