O İlimizde Salgının Neden Hızla Yayıldığı Ortaya Çıktı

Salgın esnasında 1 kişinin virüsü yaklaşık olarak 30 -40 kişiye yaydığı kanıtlanmış olay

O İlimizde Salgının Neden Hızla Yayıldığı Ortaya Çıktı
O İlimizde Salgının Neden Hızla Yayıldığı Ortaya Çıktı Handan Taşgın

Corona virüsü salgının Kayseri'de nasıl yayıldığı hakkında ERÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İskender Gün açıkladı.

KAYSERİ'DE KORONAVİRÜSÜ 15 YAŞINDAKİ KIZ ÇOCUĞU YAYDI

Koronavirüs salgınına karşı çalışmaların devam ettiğini  duyuran Doç. Dr. İskender Gün, "Ülkemiz bir bulaşıcı hastalık tehdidi ile karşı karşıya. Koronavirüsle mücadelede yataklı tedaviler, hastaneler, solunum cihazları kısmı ön plana çıkıyor. Burada çok fazla dikkate alınmayan ya da dikkatten kaçan olayın filyasyon tarafı var. Şehrimizde İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı 30’dan fazla filyasyon ekibi var." dedi.


 

İSTANBUL'DAN GELMİŞLER!

Ayrıca okulların tatil edilmesiyle çok sayıda kişinin İstanbul'dan Kayseri'ye geldiğini ifade eden Gün, "27 Mart'ta illerden çıkışların yasaklanmasıyla birlikte kısa sürede İstanbul'dan Kayseri'ye seyahatler gerçekleşti. Okullar kapanınca yakınları olanlar Kayseri'ye geldi. Bunun olumsuz sonucu oldu ve bu, filyasyon çalışmaları ile ortaya çıktı. İstanbul’dan gelen 15 yaşındaki bir kız çocuğu 30’dan fazla kişiye burada hastalık etkenini bulaştırmış. Bütün akrabalarını ziyaret etmiş, hepsinde kalmış. Bu filyasyon ile ancak ortaya çıkarılabilen bir durum." ifadelerini kullandı.

Gün'ün açıklamalarının devamı şöyle:

Yine haberlere konu olduğu için bir apartmanın komple karantina altına alınması söz konusu olmuştu. Orada da kaynak apartman görevlisiydi. Bu da yine filyasyon çalışmaları sonunda ortaya çıktı. Bu ekip özellikle hastalık tespit edildikten sonra o hastalığın temas ettiği kişilerin bilgilerine ulaşıp, o kişilerin gerektiğinde evine kadar gidip çalışmaları yürütüyorlar."


 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.