KESİK ÇAYIR BİÇİLİR Mİ? TÜRKÜSÜNÜN HİKAYESİ (OYUN HAVASI DİYE BİLDİĞİNİZ BU TÜRKÜ, ASLINDA BİR AĞITTIR...!

KESİK ÇAYIR BİÇİLİR Mİ? TÜRKÜSÜNÜN HİKAYESİ (OYUN HAVASI DİYE BİLDİĞİNİZ BU TÜRKÜ, ASLINDA BİR AĞITTIR...!
KESİK ÇAYIR BİÇİLİR Mİ? TÜRKÜSÜNÜN HİKAYESİ (OYUN HAVASI DİYE BİLDİĞİNİZ BU TÜRKÜ, ASLINDA BİR AĞITTIR...! Handan Taşgın

'KESİK ÇAYIR BİÇİLİR Mİ?'' TÜRKÜSÜNÜN HİKAYESİ
(OYUN HAVASI DİYE BİLDİĞİNİZ BU TÜRKÜ, ASLINDA BİR AĞITTIR...!) KONYA MERAM

Hepiniz bilirsiniz bu türküyü ama oyun havası olarak bilirsiniz. Her yerde duyarsınız, düğünlerde, kınalarda, eğlencelerde... Bu türkü aslında bir ağıttır. Konya valisinin genç yaverine yakılmış bir ağıt….

İnsanın aklına Kayseri dedi mi Gesi bağları, Konya dedi mi de Meram bağları gelir. Konyalıların gözdesi bir yerdir Meram bağları. Konyalılar der ki burası bize rabbimizin bir armağanıdır. Gerçektende öyledir, dümdüz bozkırın ortasında yemyeşil bir alan…

Zamanın birinde Konya’ya vali giden bir paşada oturmak için Meram bağlarını seçmiş. Ne yapsın koskoca vali Konya’nın merkezinde, bozkırın içinde? Ara sıra Konya’ya inip işlerini halledip tekrar Meram’a dönermiş. O zaman Meram da övüldüğü kadar var. Şimdiki gibi değil, her taraf yemyeşil, her tarafta yemyeşil çayırlar, bağlar, bahçeler, meyve ağaçları… Meram o zaman şehrin en ünlü, en beğenilen yeriymiş. Tüm paşalar, devlet görevlileri, şehrin en zenginleri hep Meram da otururlarmış.

Konya valisinin genç bir yaveri vardı. Aslen Konyalı değildi, ailesi başka bir memleketteydi. Bu dürüst, güvenilir, özü sözü bir yaveri tüm Konya tanır, tüm Konya bu yaveri severdi. Bu genç yaverde Konya’yı çok severdi fakat daha çok sevdiği bir kız vardı. Bu kız bir Mevlevi çelebisinin kızıydı. Genç yaver bu kızı çok seviyordu ama duyulmasında dile düşmekten korkuyordu. Gizli gizli geceleri Meram bağlarında, çayırlarında buluşurlardı. Kimseye görünmeden iki çift laf etmek için bin bir zahmete katlanırlardı.

Genç yaver bir gece yine Mevlevi Çelebisinin kızıyla buluşmak için yola düştü, buluşacakları yere geldi. Mevlevi Çelebisinin kızı zerdali ağacının altında onu bekliyordu. Çayırların üstünde uzun süre yan yana oturdular, ikisi de bir kelime söylemedi, öylece sustular. Yaver bir taraftan konuşmak istiyor ama konuşamıyordu. Konuşamamanın verdiği hırsla incecik, yemyeşil çimleri çekiyor, yoluryodu. Meram bağlarında yine hafif serin bir rüzgar esmeye başlamıştı. Rüzgar estikçe ikisinin içindeki aşk ateşi büyüyor, bunun yanında da korku ateşi bir o kadar da içlerini yakıyordu. İkisinin de tek düşündüğü ne olacaktı bu durum? Ne zamana kadar böyle buluşacaklardı? Duyulursa yaverin başına çok kötü şeyler gelebilirdi. Yaver tam kalkıp gitmeye yeltendiği sırada silah sesleri duyuldu. Sekiz Konya delikanlısı, yaverin üstüne sekiz kurşun sıkmışlardı. Yaver önce yalpaladı, dengesini yitirdi sonra çayırların üstüne devrildi. Sekiz Konya delikanlısı hiçbir şey olmamış gibi türkü söyleyerek gözden kayboldular. Mevlevi çelebisinin kızı yaverin üstüne kapandı ve öylece kaldı. Sabah yaverin cansız bedenini ve Mevlevi kızını çayırların üstünde buldular. Paşa ertesi gün yaverin ailesine künyesini gönderir. Yavere şu ağıdı yakarlar:

Kesik Çayır Biçilir Mi ?
Soğuk Sular İçilir Mi ?
Bana Yardan Geçti Derler
Seven Yardan Geçilir Mi?
Aman Desinler Desinler Şeker Yesinler
Şu Kız Şu Oğlana Yanmış Desinler
Ankara'nın Tren Yolu
Gahi Eğri Gahi Doğru
Canım Benim Anadolu
Gideyim Mi Senden Gayrı
Aman Ben Yandım Yandım .
Ellerin Memleketinde Eylendim Kaldım...
(alıntı)

KESİK ÇAYIR BİÇİLİR Mİ KESİK ÇAYIR BİÇİLİR Mİ türküsünün hikayes KESİK ÇAYIR BİÇİLİR Mİ nedir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.