İngiltere'de Rona döneminden kalan bir yerleşkede 1.700 yıllık tavuk yumurtası bulundu.

İngiltere'de Rona döneminden kalan bir yerleşkede 1.700 yıllık tavuk yumurtası bulundu.
İngiltere'de Rona döneminden kalan bir yerleşkede 1.700 yıllık tavuk yumurtası bulundu. Handan Taşgın

Bu yumurta muhtemelen Roma cenaze töreninin bir parçası olarak sulu bir çukura bırakılmıştı.
Uzmanlara göre Roma Britanyasından kalma ilk tam yumurta gerçekten eşsiz bi keşif.
Sözkonusu yumurta Buckinghamshire,Aylesbury'de kazı sırasında bulunan dört tavuk yumurtasından biriydi.Ancak 3 tanesi çıkartılırken kırıldı ve çürük yumurta kokusu etrafa yayıldı.
Kazılar sırasında bulunan diğer organik bulgular arasında deri ayakkabılar,tahta aletler ve çok nadir bulunan bir sepet yer alıyor.
Arkeolog Edward Biddulph.keşiflerin kapsamının öngörülenden çok daha fazla olduğunu söylüyor.Oxford Archaeology South'un kıdemli proje yöneticisi Bay Biddulph'"göze çarpan keşifler'in"bir çukurda bulunduğunu söylüyor.
"Tıpkı bir dilek kuyusu gibi,üçüncü yüzyılın sonlarından itibaren insanlar bu çukura iyi şans getirmesi için nesneler atıyordu."Biddulph"çukur hala su dolu ve dolayısı ile dikkat çekici organik nesnelerin hepsi günümüze kadar çok iyi korunmuş"diyor.
"Hepsi arasında en olağanüstü olanı,dokuma meşe kayışları ve söğüt çubuklarından yapılmış bir sepet ve 4 tavuk yumurtasıydı.Yumurtalar çok kırılgandı,üçü kırıktı ve güçlü bir çürük yumurta kokusu bıraktı."Bir Roma aynası ve çömlek kalıntılarıda keşfedilmiştir.
Yumurtalar o dönemde doğurganlık,yeniden doğuş ve Roma Tanrıları Mithras ve Merkür ile ilişkillendirildi.
Biddulph,"Kabuk parçaları genellikle daha önce Roma mezarlarında bulunmuştu,ancak bu İngiltere'de bilinen tek tam Roma yumurtası ve gerçekten eşsiz bir keşif."diyor.
Biddulph,yumurtaların ve ekmek sepetinin,bir cenaze töreni sırasında dini bir uygulamanın bir parçası olarak çukura bırakılan yiyecek adakları olabileceğine inanıyor.

İngiltere Rona dönemi 1.700 yıllık tavuk yumurtası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elazığ'da Deprem Esnasında Binanın Yıkılış Anı Kameralarda: İşte O Korkunç Anlar
Elazığ'da Deprem Esnasında Binanın Yıkılış Anı Kameralarda: İşte O Korkunç Anlar
CORONAVİRÜS’ÜN PERDE ARKASI
CORONAVİRÜS’ÜN PERDE ARKASI