YİĞİT BİR TÜRK KADINI... SÜYÜMBİKE HATUN...

YİĞİT BİR TÜRK KADINI... SÜYÜMBİKE HATUN...
YİĞİT BİR TÜRK KADINI... SÜYÜMBİKE HATUN... Handan Taşgın

Son Kazan Hanı Safa Girayın eşidir. Safa Giray ölünce yerine Ötemiş Giray Han ilan edilir, fakat henüz iki yaşında oluşundan dolayı Hanlığı annesi Süyümbike idare etmeye başlar.

Ruslar, o dönemde Türk Beyleri arasındaki ihtilaflardan dolayı bölgeyi yavaş yavaş ele geçirmektedir. XVI asrın ortalarında İdil'in sağ tarafındaki bölge Rusların kontrolü altına girer. SÜYÜMBİKE Rus Çarı Korkunç İvan'ı her seferinde bozguna uğratır. Bunun üzerine Ruslar Zuye Çayı'nın İdil'e döküldüğü yere bir hisar yaparlar ve bölgeyi kontrol altına alırlar. Kontrolü ele geçiren Ruslar, Kazan hanlığına şartlarını kabul ettirebilecek hale gelirler.

Bu durumdan ürken bazı beylikler Ruslara yakınlaşırlar, Rusların tek isteği vardır. Her defasında kendilerine kan kusturan bu yiğit kadını ve oğlu Ötemiş'in kendilerine teslim edilmesini isterler.

Tatlı canları ve dünyalık hırslarından dolayı bu yiğit kadını ve oğlunu Ruslara teslim ederler.

Süyümbike Hatun Rus gemisine bindirilip giderken Kazan'a bakar ve dudaklarından şu ibretlik sözler dökülür;

''KEDER VE KAN DOLU ŞEHİR, SANA KAYGI VE HASET OLSUN, BAŞINDAN TACIN DÜŞTÜ, EFENDİ İKEN KÖLELİĞE DÜŞTÜN, ŞÖHRETİN BİTTİ, HALSİZ KALDIN VE YERE SERİLDİN. NEREDE SENİN SULTANLARIN VE ONLARIN
MECLİSLERİ? ŞEHRİN İÇİNDE O ZAMAN BAL NEHİRLERİ AKARDI, ŞİMDİ İSE KAN GİBİ SU AKIYOR''

Süyümbike'yi ve oğlunu Ruslara teslim edip birçok taviz vererek yaşamlarını sürdüreceklerini sanan beyler yanıldıklarını çok geçmeden anlayacaklardır ama iş işten geçmiştir. Çok gecmeden toprakları Rus istilasına uğrayacaktır.

Ruslar, 1552 de Kazan'a girdiklerinde çok ilginçtir her yeri yakıp yıkmışlar fakat Süyümbike minaresine dokunmamışlardır!!

YİĞİT BİR TÜRK KADINI SÜYÜMBİKE HATUN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR