PASİFİK'TE, METAL FIRTINA ÖNCESİ

PASİFİK'TE, METAL FIRTINA ÖNCESİ
PASİFİK'TE, METAL FIRTINA ÖNCESİ Handan Taşgın


 
PASİFİK'TE, METAL FIRTINA ÖNCESİ (BÖLÜM 6)

Tokyo' da yabancı elçilikler, caddeler de bol bol deniz eri görüyorlardı, halbuki bunlar deniz üniforması giymiş kara askerleri idiler. Donanma tam 200 parça dan oluşan dev bir armada olarak denize açılmış, tam bir telsiz sessizliği içinde hedefine doğru ağır ağır ilerliyordu. İki uçak gemisi, rotasını Sislerle kaplı Siska adalarına çevirdi, amaç Amerika'lıları yanlış hedefe yöneltip aldatmaktı. Asıl hedef, memleketim San Fransisko'ya 5200 km uzaklıktaki,içinde tam 6 pist bulunduran kumla kaplı Midway adasıydı. Pasifiğin anahtarı sayılan Midway, bizim için Pasifiğin Stalingrad'ı ve savaşın dönüm noktası olacaktı.Bunu çok acı şekilde öğrenecektim.

Büyük taktisyen amiral Yamamoto ve enerjik çok başarılı kurmay subayı albay Kuroşima müthiş bir plan kurmuşlardı. Harekat tanrısı lakaplı genç komutan, Midway'a ani bir saldırı yapıp, yardıma gelecek ve tuzağa düşecek Amerikan filosunu bir vuruşta yok etmeyi tasarlayan cesur bir planı uygulamaya koymak için 4 uçak gemisi ve güçlü kruvazörler filosu, sonrada Midway'ı ele geçirmek için çıkarma kuvvetleri komutanı amiral Kondo'nunda içinde bulunduğu dev bir gücü harekete geçirdiler.

Amerikan amirali Nimitz elindeki 2 uçak gemisi ve 76 parçalık donanmasıyla bu müthiş armadayı durduramazdı. Ancak bizim bilmediğimiz bir şey vardı. Coral deniz savaşında battı sanılan Yorktown uçak gemisi sağlamdı ve rekor bir sürede ağır yaraları tamir edilmiş ve savaşa hazırdı. Daha da önemlisi, amiralin en önemli kozu Japon donanma şifresi JN25 , Hawai Hypo telsiz istasyonunda bilim adamları ve askerlerin ortak çalışması sonucu çözülmüştü. Tek sorun, hedefin neresi olduğu bilinmemesi idi.. Midway adasından gönderilen bir telsiz mesajında tatlı su pompasının arızalı olduğu bildirilmişti. Bu, yem amaçlı mesajı zapteden Japonlar ''AF kod adlı adada su sıkıntısı olduğunu yazınca AF kodunun ve hedefin Midway olduğu Yankee'ler tarafından iyice anlaşılmıştı.

Bana gelince Hiryu uçak gemisinde, çocuklar gibi eğleniyor, gemi komutanı amiral Yamaguchi ve hava birim komutanı Yüzbaşı Tomanağa ile sonu gelmez sohbetlere girişiyordum.Bu Japon pilotları mükemmel ve disiplinli yetişmiş elit pilotlardı ve yeteneklerini görünce ağzım bir karış açık kalmış, içim gururla dolmuştu . Azim dolu, kahraman ruhlu bu denizci ve pilotların yenilmesi imkansızdı. Zaten Japonya 350 yıldır hiç yenilgi yüzü görmemişti ama tarihinin en ağır yenilgisini alacağını , fırtına öncesi bu sessiz ama coşku dolu yolculukta hiç birimiz bilemezdik. Güneş Pasifik denizinde kaybolurken son hızla, kaderimize doğru yol alıyorduk.

İnstagram historymankemer

PASİFİK'TE METAL FIRTINA ÖNCESİ PASİFİK METAL FIRTINA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.