TOKYO BASKINI

TOKYO BASKINI
TOKYO BASKINI Handan Taşgın

TOKYO BASKINI (Bölüm 5)

18 NİSAN 1942.Bu tarihi hiç unutamam.Çünkü Tokyo garnizonumda yarbayımla yürürken, elçilik kokteylinde tanıştığım, Amerika da askeri ataşe olarak kalmış çok zeki ve karizmatik albay Tadamichi Kurubayashi ile karşılaşmıştık. Beni hemen fark etmiş ve ikimizi yemeğe davet etme inceliğini göstermişti. Singapur'un alınmasında büyük katkısı sayesinde generalliğe terfi etmiş ve bunun kutlamasını bizimle yapmak istemişti.

Sofrada, garsonlar büyük bir saygıyla hizmet için koşuşturken, restorandaki subaylar ve siviller, benim gibi basit bir erin, nasıl bir yarbay ve generalin sofrasında rahat oturup sohbet ettiğini anlayamaz gözle bakıp bizi süzüyorlardı. Yarbayım, Tadamichi'nin zekasından ve açık fikirlerinden çok etkilenmişti ama bizimle aynı fikirde değildi, Amerikan askerinin korkak, Japon ordusunun ölümü göze almış yiğit kahramanlar olduğunu, zaferin mutlak japon ulusuna ait olacağından dem vuruken, birden sakin Tokyo şehrinde korkunç motor sesleri ve akabinde bombaların düşmesi sonucu müthiş infilak sesleri duyulmaya başladı. Yarbay ve ben şok içindeyken, general Tadamichi bizi hızla dışarı çıkardı. Aman tanrım, bunlar normal deniz uçağı değil, resmen B25 Mitchell orta bombarduman uçaklarıydı. Bu tip uçaklar ancak Çinden kalkıp bizi vurabilirdi ,Çin'in o menzildeki kısımları bizim işgalimizdeyken bu nasıl olabilirdi?

Yarbay Doolitle komutasındaki 16 B 25 kara uçağı,Hornet uçakgemisinden kalkıp Tokyo, Yokohoma,Kobe, Osaka Nagoya'daki 10 askeri hedefi vurmuş ve kayıp vermeden Çin'e inmeyi başarmışlardı .Tahribatları hafif ama bizim moralimizi bozmaları çok ağır olmuş, Amerikan kamuoyunda zafere olan inanç zirve yapmıştı .Yüzlerce av filosu anavatanı korumak için geri çağrıldı. Bunun bedeli çok ağır olacaktı .

Apor topar yarbayım ve general Kurubayashi ve yüksek askeri kurmay heyeti İmparator'un huzuruna çağrıldı. İmparator kızgınlık içinde subayları paylarken , ince duvarlardan herşeyi duyabiliyordum. İmparator hışımla ''Buğün ölebilirdim ama yapmadılar, size inanıp Çin'e saldırdık, yıllardır sonuç yok. Dipsiz kuyudayız resmen'' derken utanç içindeki general Tojo,söz alıp Çin hinterlandının genişlğinden söz etmek istedi. Hirohito birden bağırarak generalin sözünü kesti ve şu öldürücü sözü söyledi '' Çin hinterlandı genişse , pasifik hudutsuzdur . Gidin ve bu rezaleti temizlemeden gelmeyin''

İmparatorun huzurundan kovulan kurmay subaylar, sessizce önümden geçerken, birden efsanevi komutan amiral Yama
to'yu gördüm. başımı eğip selam vereceğime bir tanrıya bakar gibi baka kaldım. Yamamoto bunu farkedip birden dönüp ismimi sordu. Neyseki general Tadamichi heyecandan dilimin tutulduğunu farkedip yardıma koştu tüm hikayemi kısaca amirala aktardı .Yamamoto bana dönüp gülümseyerek ''Yarın sen ve yarbayın gecici bir süre emrim altında olacaksınız. sizlerle bir deniz yolculuğu yapacağız'' dedi ve gitti.

Ben bir savaş tanrısıyla konuştuğum için sevinçten sarhoş haldeyken ,yarbayım benim gerçek bir budala olduğumu söyleyip öfkesinden sövüp sayıyordu.Nelerle karşılacağımı eğer bllebilseydim, bende çok şey görmüş geçirmiş yarbayıma hak verebilirdim...

İnstagram historymankemer

Alıntı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.