ALMANYA DÜŞERKEN !

ALMANYA DÜŞERKEN !
ALMANYA DÜŞERKEN ! Handan Taşgın

Esir kampında Almanlarla sıkı fıkı olmam çok dikkat çekmeye başlamıştı, artık bana ''Judas'' deniliyordu ve kin dolu bakışlar üzerimdeydi, bir gece bir cam parçasıyla boğazımın kesilmesi artık an meselesiydi. Değerli postumu kurtarmak için albayın sunduğu teklife derhal atladım. Artık Üçüncü Reich için çalışacaktım.

Görevim Alman komandolarına Amerikan tarzı yaşam biçimi ve konuşmayı öğretmekti, Bu adamlar, İngilizce biliyor ama bir subay geldiğinde heykel gibi hazır ola geçen tiplerdi, uzun uğraşılarım sonucu, ayağa kalkmayıp ağızlarında ciklet, subaylarla laubali konuşmayı öğrendiler. Bütün cricket ve hokey oyuncularını tanıdılar, artık gerçek bir Yankee olmuşlardı. Bu eğittiğim heriflerin, Ardennes taarruzuna katılıp, cephe gerisine sızıp, sahte Amerikan askeri kıyafeti ile çok başarılı harekatlarda bulunacaklarını çok sonra öğrenecektim.

Çabalarım, yeni amirim SS yarbayı Vögel'in takdirini kazanıyordu. Bir kolunu Rus cephesinde kaybetmiş,son derece entelektüel ve aristokrat bu Prusya subayı ile özel bir dostluk kurmuştum. Beni ve yaşam azmimi takdirle karşılıyor,sokaktaki Alman insanının görmeyeceği yerlere, toplama kamplarına bile götürebiliyordu. Orayı görünce, tanrı diye bir şey olmadığını kafama iyice kazıdım. Beni, bir Yahudi ile tanıştırdı. Bu adam, kendi dindaşları zehirlenip öldükten sonra altın dişlerini söken ve cesetleri yakan özel bir gruba aitti. Bu adamlar biraz daha fazla yaşamak azmiyle bu işi kabullenmişlerdi. İz kalmasın,şahit olmasınlar diye öleceklerini de biliyorlardı. Vöğel ,kulağıma ben taş kesilmiş onları izlerken şunları fısıldadı '' Sen onlardan daha şanslısın, onlar belki yarın ölecek ama sen bizim nihai zaferimiz için çalışıyor olacaksın''

Kamp hayatı, benim gibi insan hayatına önem vermeyen biri için bile çok fazlaydı. Bütün SS ler alkolikti. Geceleri hayal gücünü zorlayan oyunlar buluyor mahkumları sinek gibi öldürüyorlardı. Satranç taşı gibi dizilmiş mahkumlar, tıpkı oyundaki gibi öldürülüyor, yada mahkumlar iki tekerli arabalara koşulup araba üstündeki subayların kırbacıyla yarışıyorlardı. İnsan öldürmek için hayal gücünü zorlayan icatlar oyunlar çıkarmakta SS lerin üstüne yoktu.

Ama son yaklaşmıştı,artık havada Lutwaffe görünmez olmuş, her şehir korkunç bomba sağanağı ile yerle bir oluyordu. Yarbay Vögel, savaşın kaybedildiğini anlayan nadir subaylardan biriydi Hitler'in öldüğü gün son içkisini beraber içtik. Bana ''Taylor, senin soy ismin aryen adı, sende Aryensin,sana tavsiyem doğuya kaç, eminim Rus meslekdaşlarım senin değerini anlarlar ama Yankee dostlarına yakalanırsan derini yüzerler,al bu geçiş belgesi seni Alman jandarmasından uzak tutar ''dedi. Kusursuz bir nazi topuk selamı verip oradan uzaklaştım.
Yarbay, bir tabanca sesiyle atalarına kavuşurken ben kargaşa içinde Almanya 'da,herkes batıya kaçarken ben doğu'ya hiç tanımadığım insanlara teslim olmaya gidiyordum.

İnstagram historymankemer

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.