ATAMIZ OĞUZ HAN

ATAMIZ OĞUZ HAN
ATAMIZ OĞUZ HAN Handan Taşgın

Oğuz HAN’ın üç oğlu olmuş. Onlara “Gün, Ay, Yıldız” adını verir. Bir daha evlenir ve ondanda üç oğlu olur. Bu oğullarına da “Gök, Dağ, Deniz” adlarını verir. İki eşinden toplam “altı tane oğlu olmuş” ve bunların çocuklarından da oğuz boyları meydana gelmiştir.

ATAMIZ OĞUZ HAN VE OĞULLARI “Gün, Ay, Yıldız” – “Gök, Dağ, Deniz” .

Oğuz Han’ın her oğlunun da dört tane oğlu vardır. İşte Atamız Oğuz Han’ın altı oğlundan olan 24 tane torunu, bugünkü “24 Oğuz Boyu“nu meydana getirmiştir. Bütün dünyaya yayılan Oğuzlar, bu 24 boya dayanmaktadır…

“24 Oğuz Boyunun atası” olan “Oğuz Han”, Türk Töresini; Disiplin , Adalet, Ahlak ve Millete hizmet esası üzerine inşa etmiştir.

Oğuz HAN, devletin sınırlarını güneyde Hindistan, kuzeyde Sibirya, doğuda Çindenizi, Batıda Akdeniz ve Mısır’a kadar genişletti. Buralarda yaşayan Milletleri ve Devletleri kendine bağladı. Daha sonra büyük ganimetlerle ülkesine döndü.

Büyük bir toy verir Oğuz HAN, Devleti oğulları arasında pay eder. “Boz Oklar” denen, “Günhan, Ayhan, Yıldızhan” ve “Üç Oklar” denen “Gökhan, Dağhan, Denizhan” oğulları arasında devleti pay eder.

ATAMIZ OĞUZ HAN OĞUZ HAN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR