RUS SALATASI

RUS SALATASI
RUS SALATASI Handan Taşgın

Genelev bembeyaz badana yapıldı. Duvarlarına “hoşgeldiniz denizciler” yazıldı. Amerikalı bahriyelilere hastalık bulaşmasın diye, doktorlar gönderildi, genelev komple muayeneden geçirildi. Genelevde çalışan kadınlar, göbeklerine “welcome” yazdırdı.

Dolarlarını Türk parasına çevirsinler diye, Dolmabahçe’de döviz bürosu açıldı. Taksim meydanına dev boyutlu Missouri fotoğrafı yerleştirildi. TEKEL, Missouri markasıyla sigara üretti. PTT, Missouri anısına pul çıkardı. Vitali Hakko’nun Şen Şapka’sı “Hoşgeldin Missouri” yazılı eşarplar bastı. Amerikan bayraklı uçurtmalar uçuruldu.

İstanbul belediyesi, Beşiktaş’tan Karaköy’e kadar tüm binaları pırıl pırıl boyadı, asfaltı yeniledi. Sadece Amerikalılara hizmet vermesi için, Dolmabahçe’yle Taksim arasında çalışan, 12 adet belediye otobüsü tahsis edildi. Otobüsler ücretsizdi. Sinemalarda, tiyatrolarda 80’er adet koltuk Amerikalılara ayrıldı, bilet alınmayacaktı.

Ankara’da Missouri adıyla lokanta açıldı. Başkentin en iyi lokantalarından biri, adını Washington olarak değiştirdi.

Ve… “Rus salatası” aniden “Amerikan salatası” oluverdi!

Niko ve Aleko, iki kardeş, Rum vatandaşlarımızdı. İstiklal caddesinde, Atlantik ve Pasifik adıyla iki büfe işletiyorlar, tost, sahanda yumurta, sosis filan, bugünkü tabirle fastfood satıyorlardı. Uyanık Niko efendi, şööle cafcaflı bir tabela hazırladı, üstüne “Amerikan salatası 35 kuruş” yazdı, büfesinin camına yerleştirdi… İstanbul kuyruğa girdi! (Alıntı: Yılmaz Özdil)

Tüm bu olanlardan sorumlu ABD emperyalizmi sevici başkanlar, politikacılar, siyasiler, işadamları ve onları destekleyen halkın büyük bir kısmı vatansever oluverdi..

Tüm bu olan biteni içine sindiremeyip, onuruna yediremeyip “Tam bağımsız Türkiye!” diyen fidanlar ise conileri denize döküp, ABD emperyalizmine karşı geldikleri için vatan haini ilan edilerek idam edildi.

Şimdilerde hala, o devirde ABD’ye Kore harbinden itibaren Türklük onurunu peşkeş çektirenler belli cenahlarca saygıyla anılırken,
canı pahasına bu peşkeşi onuruna yediremeyen ve bu uğurda canlarını veren gençler vatan haini ilan ediliyor. Oysa hain onlara bir ayna kadar yakın.

Son olarak, o salata benim için her daim Rus salatasıdır. Sen eğer kendine ait olan Baklavanın, böreğin, rakının, sütlaçın, dönerin adını başka dillerde duymak istemiyor ve başka ülkelere aitmiş gibi tanıtılmasını istemiyorsan, sen de yapmayacaksın. O bir rus salatası!
#YılmazÖzdil

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR