Milli Piyangocu Uzun Ömer - 1950'ler

Milli Piyangocu Uzun Ömer - 1950'ler
Milli Piyangocu Uzun Ömer - 1950'ler Handan Taşgın

Bilecik'in Abbaslık köyünde (1919 ? 1922) yılında doğmuştur. Annesi ile babasının 1922'de Yunan İşgalinde olan köylerinden kaçarak dağlarda yaşadıkları ve işgal sonrası köylerine döndükleri söylenmektedir. Uzun Ömer'in en bilinen özelliği devlik hastalığıdır ve yaşadığı dönemde dünyanın en uzun adamı olarak ünlenmiştir.

Babasının 1.68 m boyunda olduğu bilinmektedir. Devlik hastalığı ile ilgili olarak, ailesinin yoksulluk içinde yaşadıkları bir dönemde ak sakallı bir ihtiyara annesinin yardım etmesi sonrasında, ihtiyarın, "Allah sizden razı olsun, evinizde kıtlık olmasın, çocuğunuza iyi bakın" diye duada bulunduğu ve bundan sonra evdeki kapların yiyeceklerle dolar, Ömer'in boyunun bu nedenle uzadığı hakkında bir efsane vardır.
Uzun Ömer, 1950'li yıllarda İstanbul'da Karaköy postanesi yanında küçük bir dükkanda milli piyango bileti satmaya başlar.
Buranın istimlak edilmesiyle, daha sonraları Galata Köprüsü'nün vapur iskelesi olduğu bir dönemde köprü altında "şans gişesinde" o dönemde satılan Tayyare piyangosu'nu satar...
4 Şubat 1960 tarihinde, 38 yaşında ölen Uzun Ömer özel bir tabutla defnedildi.
58 numara olan ayakkabıları Galata Köprüsü'nde uzun yıllar sergilenmiştir.
Daha önceleri, boyunun uzun olmasından etkilenip izlemeye gelen insanlar daha sonra sergilenen ayakkabısını izlemeye gelmişlerdir.. 

Milli Piyango Uzun Ömer
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR