8.500 yıl geriye gitmek...Daha da geriye gitme arzusunu kamçılıyor...

8.500 yıl geriye gitmek...Daha da geriye gitme arzusunu kamçılıyor...
8.500 yıl geriye gitmek...Daha da geriye gitme arzusunu kamçılıyor... Handan Taşgın

Uygarlığın izinden gitmede temel taşlardan birisi de Antik yolları takip etmektir. Bu yolların güzergahları, geçtiği bölgeler, bu bölgelerdeki kentlerin oluşum tarihleri, yoldan öncemi, sonramı, yol güvenliğinin sağlanış biçimi, konaklama noktaları, ihtiyaçlarla ilgili çözüm biçimlerini izlemek olduğu düşüncesi ile İpek yolu öncesinin temeline inmek istedim. Detaylara indiğim de karşıma çıkan ilk ticari malzemelerin içinde sayabileceğimiz İpek konusu çıktı. İpek konusunu araştırmaya kalktığınızda önünüzde çok zengin ama daha çok reklamasyon diyeceğimiz ağırlıklı verilerle karşılaşıyorsunuz, bunları ayıklayarak Tarihin içerisinde yol almakta bu nedenle zorlaşıyor. İpek konusu elbette hayvan derisi dışına çıkılış ve hazırlanış açısından da insan zekasının zorlanması gereken, bunun içinde beynin gelişkenleşmiş olmasının da göz önünde tutulacağı bir nokta, İpek böceği kozalarının işlenmesi onun açılması ve dokunması için gerekli düzeneklerin oluşması açısında gerçekten üst boyut bir iş bu nedenlerle bunun M.Ö. düşünülmesi bir hayli zor görünürken PLOS one dergisinin haberi ile karşılaştım. Derginin ön araştırması sonrası haber üzerine eğilmem gerektiği gördüm.

Derginin Haberine göre Jiahu Antik yerleşim bölgesinde bir mezarda bulunan malzemelerde İpek ve Dikiş iğneleri, dokuma araçları tespit edilmiştir, yaş ölçümleri 8.500 leri gösteren. Haber kaynağını araştırmamda ki sebepte elbette buydu, ama 45-50 bin yıllarında Desinova Mağarasındaki kemik iğne inanmada o kadarda zorlatmamıştı. Burada ki esas önemli nokta İpek ti İpeğin kumaşa dönüştürülebilecek düzeye gelmiş topluluk olgusu idi. Bu bu gün bile bir çok insanın anlamada zorluk çektiği konu. Dokuma malzemesi dediğimizde de bu yıllarda öyle görselde ki gibi bir sistemi düşünmeniz yanlış olur, büyük ihtimalle sanırım çoğunuz görmüşsünüzdür, balıkçı ağı örme şeklini, buda ona yakın bir yöntem olsa gerek. Aletlerin görsellerine başka sitelerde de haber olmuş konuyu bu kaynaktan dağılması nedeni ile olsa gerek ulaşamadım, varlığı bilinen her şeye ulaşılır, yeterki, yeteri kadar bilinçli emek harcansın düşüncesi ile bu araçların görsellerine ulaşmayı sonraya bıraktım, Önemli olan Yol ve İpek malzemesini takip etmekti. Jiahu bölgesi tarihi M.Ö. 9.000 lere kadar uzanıyor.
45-50 binli yıllardaki dikiş iğnenin bulunmuş olması elbette giysi olayının bu tarihlerde başladığı anlamı taşımıyordu, Taş aletlerin ve kemik aletlerinin incelenmesinde eti deriden sıyırma için yapılmış alet yoğunlaşması hayvan postlarının çok önceden soğuktan korunma amaçlı örtünme aracı olarak kullanıldığını gösteriyordu, ama elbise biçimine getirmenin izleri bu haberde 70.000 olarak veriliyor, İnsanların deri dışı giysileşmesi yılarlıda keten lifi gibi malzemeler kullanılarak 30.000 li yıllar olarak yine bu haber eşliğinde not olarak düşülüyor.
Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden Yuxuan Gong liderliğindeki bilim adamları, toprakta yaklaşık 3.000 yıl öncesine ait bozulmuş ipeğin kanıtlarını belirleyen bir sistem buldular. Modern ipek liflerini arkeolojik ipek kalıntılarından ayırmanın bir yolunu buldular. PLOS One'ın 12 Aralık tarihli bu son makalesinde, 8.500 yıl önce Yeni Taş Çağı'na tarihlenen üç mezarın topraklarındaki ipek proteininin biyomoleküler kanıtlarını tanımlamak için kütle spektrometrisi kullanan en yeni araştırmaları bildirilmektedir. Mezarlarda bulunan dokuma aletleri ve kemik iğneleri, 8.500 yıl öncesindeki ipeğin dikildiğini veya giysilere dokunulduğunu gösterir. Efsaneler Jiahu bölgesinin ipek üretiminin ilk başladığı yer olduğunu söylüyor.
Makale sahibinin notlarıda;
Yazarların bildirdiği gibi, Henan eyaletinde bulunan Jiahu, medeniyet kanıtı bakımından zengin bir sitedir: “Site, çalınabilir en eski çalgı enstrümanının (kemik flütleri), en eski karışık mayalanmış pirinç içeceğinin, bal ve meyvenin, kuzey Çin'deki en eski yerli pirinç ve muhtemelen en eski Çin resimsel yazılarının keşfi ile ünlüdür. Polen, fitolitler ve toprak mikromorfolojisi dahil olmak üzere kazılan biyolojik kalıntılar, Jiahu'nun sıcak ve nemli ikliminin sadece ipekböceği besleyen dut ağaçlarının büyümesini kolaylaştırmakla kalmayıp, aynı zamanda Jiahu sakinlerinin tarımı kurup geliştirmelerini de sağladığını gösteriyor . ”
Sanırım bu verilerle yola çıkıldığında kafamızda ne kadar fazla şartlandırılmışlıklar oluşturduğumuz yada oluşturdukları bir bir meydana çıkıyor. Bir yol izinden giderken karşımıza İpek ve bunun ticareti, ve ipeğin imalatı ve bunun için gerekli olan Dut ağacının önemi peş peşe darbeler şeklinde vuruyor.
Bu mezar buluntusunun yaşı elbette İpek dokumacılığın yaşı olmuyor, yada dut yetiştiriciliğinin, yada ipek böceğinden iplikler oluşturmanın. Bunun için daha gerilere gitmek gerekiyor, sadece bu kültürel site değil bu sitenin de kültürel aşamaya getiren unsurlara doğru yolculuk yapmak…
Peki bizim Tarımın başlangıcı hakkındaki bilgilerimiz neydi…Yada üretim aletlerinde dokuma sistemleri, Peki ya bunun adına ne kültürü diyeceğiz, bulunduğu bölge nedeni ile o ülkenin kültürümü, yoksa bu kültürü bulanın koyduğu adla adlandırmamı, Yoksa Semih Güneri Hocamızın yaptığı gibi buluntulardan hareketle yaşam biçimlerini üretim şekillerini değerlendirip Tarihsel süreç içerisine katarak mı adlandıracağız.
Ben kısaca bu detaylara girmeden Asya kültürleri adını veriyorum… Elbetteki Klasik Türk Kültürünün izlerini geriye doğru götürdüğümüzde bu kültürlerle keşisildiğini, Klasik Türk kültürünün bu kültürlerin devamı olduğunu bilerek

8.500 yıl geriye gitmek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR