Tarih 11. Yüzyıl… Yer İngiltere….

Tarih 11. Yüzyıl… Yer İngiltere….
Tarih 11. Yüzyıl… Yer İngiltere…. Handan Taşgın


Halk, İngiltere’nin Coventry şehrinde uygulanan yüksek vergilerden artık isyan etme aşamasına gelmiştir. Vergileri arttırmaktan geri durmayan Lord Leofric, Lady Godiva ile evlidir. Lady Godiva bu vergi konusunda halktan yanadır ve eşi Lord Leofric’i vergileri azaltması için ikna etmeye çalışır.

Artık Lady Godiva’nın bu ısrarlarından usanan Lord Leofric, eşine asla kabul edemeyeceğini düşündüğü bir teklif yapmak ister. Bu teklif ile artık Godiva’nın bu ısrarlarından vazgeçeceğini düşünür, teklifi şudur; Lady Godiva’nın at üstünde, sadece saçlarına sarınarak, tüm şehri uçtan uca geçmesidir. Godiva’ya bu şartı ile vergileri azaltacağını iletir.

Nasıl olsa Lady Godiva’nın buna cesaret edemeyeceğini düşünen Lord Leofric, artık ısrarlarından kurtulduğunu düşünür.
Ve o an gelir… Üstündekileri çıkaran Lady Godiva atın üstüne çıkar ve masum bir biçimde şehre doğru hareket eder.

Halk bu olayı daha önceden öğrenmiştir. Lady Godiva’nın bu hareketine karşın halkın tümü saygısından dükkanlarını kapatır ve evlerine gider. Dışarıda hiç kimse kalmaz, hatta insanlar pencerelerin perdelerini bile iyice kapatırlar. Lady Godiva’nın bu eşsiz davranışı karşısında halk, Lady Godiva’ya olan saygısını gözlerini kapatarak gösterirler.

Ve bu olaydan sonra Lord Leofric mecburi ve isteksiz bir şekilde verdiği sözü tutmak zorunda kalır, vergileri indirir…

Lady Godiva’ya gizlice sadece bir kişi bakmıştır. Bu kişinin ismi Tom’dur ve ilerleyen zamanlarda kör olur. İngiliz edebiyatında yer alan ‘Peeping Tom’ yani ‘Röntgenci Tom’ tabiri de buradan gelmektedir.

İsmet Özel’in ‘Amentü’ adlı şiirinde; ”Bense anlamış değilim böyle maceralardan. Ne Godiva geçer yoldan, ne bir kimse kör olur…” sözlerinde bu hikayeden bahseder.

Lady Godiva’nın ise bu davranışı, cesareti ve saf düşüncesi ilerleyen zamanlarda pek çok sanatçıya, ressama ve şaire ilham kaynağı olur.
Alıntıdır

Yer İngiltere İngiltere Tarih 11. Yüzyıl Lady Godiva
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
 İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "18 Yaş Altı ve 65 Yaş Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması" konulu genelge gönderdi.