TRUVA SAVAŞI' NIN EN DRAMATİK ANI

TRUVA SAVAŞI' NIN EN DRAMATİK ANI
TRUVA SAVAŞI' NIN EN DRAMATİK ANI Handan Taşgın

TRUVA SAVAŞI' NIN EN DRAMATİK ANI
Yazan: Osman Kürşat SERTTÜRK
M.Ö. 540–530 yıllarına tarihlenen Siyah Figür Teknikli bu güzel amfora British Museum 'da sergilenmektedir. Antik Yunan vazo resim sanatının çok güzel bir örneğidir ve üzerinde pek çok efsaneye konu olan Amazon savaşçısı Penthesilea ile Achilles'in dillere destan mücadelesinden bir kesit tasvir edilmiştir.
Efsaneyi kısaca aktaralım:⁣Yunan mitolojisinde bir Amazon kraliçesi olan Penthesilea'nın hayatı Achilles’in ellerinde trajik bir şekilde son bulmuştur. Savaş baltasının mucidi olduğu rivayet edilen Penthesilea, silah kullanmada çok yetenekliydi ama aynı zamanda bilgili ve çok güzeldi. Bir gün ava çıkar ama yanlışlıkla kardeşi Hippolyta’yı öldürür. Bu olay
Penthesilea'yı derinden etkiler ve ölmek ister
ama bir Amazon savaşçısı olduğu için sadece savaş sırasında onurlu bir şekilde ölebilirdi.
Amazonlar, Truva Savaşı sırasında en azından başlangıçta, tarafsız kalsalar da, Achilles'in
Truva prensi Hektor’u öldürünce Truvalıların safında yer alırlar zira Achilles’in Hektor’u öldürmesinden sonra cesedini onursuz bir şekilde arabasının arkasından sürüklemesi
Penthesilea için kabul edilemezdi. Penthesilea Hektor’un ölümünün intikamını mutlaka almalı ve büyük bir savaşçı olarak savaş meydanında kahramanca can vermeliydi. Achilles’in onun diğerleriyle nasıl cesaretle savaştığını görünce gücü ve cesareti karşısında ona tutkuyla bağlanmasına neden de olsa, artık iş işten geçmiştir ve beklenen mücedele gerçekleşir. Achilles, Penthesilea yere düşerken gafil avlar ve onu mağlup eder. Mücadeleyi Achilles kazanmasına kazanmıştır ama onun altın kalpağını kaldırınca Penthesilea’nın güzelliği karşısında adeta büyülenir, kahrolur.
İşte o an, belki de "Dünya'nın en kısa süren yıldırım aşkıdır" ancak iş işten geçmiştir ve ölümden dönüş yoktur. Resmini paylaştığım British Museum'da bulunan örnekten de anlaşılacağı üzere antik dönem yunan vazoları üzerinde tasvir edilen Amazon tasvirleri ve bununla alakalı mitolojik sahneler Yunanlı ressamlar tarafından çok sevilen konuların başında gelir. Yunan mitolojisinde oldukça önemli bir yere sahip olan bu savaşçı kadınların işlendiği vazolara baktığımızda, dönemin yaşanan tarihsel, siyasal olaylarının vazo üzerindeki tasvirlere yaptığı derin etki açıkça görülmektedir. M.Ö. 7. yüzyıl sonlarından itibaren Yunan vazolarında işlenmeye başlanan efsanevi kadın savaşçılar Amazonların mitolojisi bilhassa Arkaik ve Klasik Dönem'de siyah ve kırmızı figür tekniği ile boyanmış vazolar üzerinde fazlaca sevilerek kullanılan bir tema olmuştur.
Sanatla ve Sevgiyle kalın.

TRUVA SAVAŞI TRUVA SAVAŞI' NIN EN DRAMATİK ANI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
 İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "18 Yaş Altı ve 65 Yaş Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması" konulu genelge gönderdi.