Apatani Halkı TUHAF BİR DÜNYADA YAŞIYORUZ

Apatani Halkı TUHAF BİR DÜNYADA YAŞIYORUZ
Apatani Halkı TUHAF BİR DÜNYADA YAŞIYORUZ Handan Taşgın

Apatani Halkı, aşağı Subansiri veya Hindistan’ın Arunachal Pradesh bölgesinde bulunan Ziro Vadisi’nde yaşayan bir kabiledir. Vadide ve ülke genelinde yaşayan 26.000’den fazla kabile vardır. Onların dili Tibet ve Tani olarak da bilinen Çin-Tibet dilidir. Yazılı bir tarihi yoktur, öyküleri ve yaşam tarzı nesilden nesille aktarılır.
Vücut modifikasyonu eski bir sanat biçimidir. Dünyadaki birçok kabile, yüzyıllardır bu garip ve bazen ilginç vücut sanatı formunu uygulamıştır. Bize göre, garip ve ilginç görünüyor olabilirler fakat, onlar zamanın ve geleneklerinin bir parçası olarak kabul ediyorlar. Bu gelenekleri ile kabilelerini bir arada tutmayı ve hayatlarını bu şekilde devam ettirmeyi başarıyorlar.
Apatani kabilesinde; kadınlar burun tıkaçları takarlar. Bu eski bir gelenek olmasına rağmen günümüzde sadece kabilenin yaşlı kadınlarında görülmektedir. Bunun sebebi ise, bu sanatı devam ettirecek zanaatkârın 1970’lerden sonra yetişmemesidir. Bu burun tıkaçlarını takmalarının hikayesi ise şudur; bu kabile kadınlarının tüm topraklarda yaşayan kadınlar arasında en güzel kadınlar olduğuna inanılır. Diğer kabileler tarafından, bu güzel kadınların kaçırılmasının önüne geçmek için burunlarına tıkaç takılarak kendilerini çirkinleştirmeye çalışırlar.
Bu akımda dünyanın kabileleri arasında kesinlikle bir bağ vardır. Apatani ile birlikte, Long Neck kadınları da bunun boyun halkalarını eklemelerinin nedeninin kendilerini korumanın bir parçası olduğunu söylerler. Burun halkaları “yaping hurlo” olarak bilinir ve yerel odundan yapılır. Bazı burun tıkaçlarının bambudan yapılması mümkündür. Kadınlar ayrıca bu sanatı tamamlamak için yüzlerini dövme yaptırırlar

Apatani Halkı Apatani Halkı TUHAF BİR DÜNYADA YAŞIYORUZ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR