İlk padişahın adı Osman mı?

İlk padişahın adı Osman mı?
İlk padişahın adı Osman mı? Handan Taşgın

Sungur Tekin, Gündoğdu, Dündar, Ertuğrul, Gündüzalp, Savcı... Buram buram Türk adları. Peki, onca Türk adı arasında Osman diye bir Arap adının olması biraz garip

değil mi?

Üstelik Osman'ın daha sonra oğluna Orhan, onun daha sonra oğluna Murat gibi Türk adları koymaları, garipliği pekiştirmiyor mu?

Paris'teki Bizans Araştırmaları Enstitüsü ile Bizans Araştırmaları Dergisi'nin yöneticisi Albert Failler'in "14'üncü yüzyılın başında Anadolu'yu fetheden Türk beyleri" adlı geniş bir inceleme yapmış

Bizans Araştırmaları Dergisi'ni yabana atmayın; 1897'den beri yayınlanıyor.

Failler de çalışmasını 1242-1310 yılları arasında yaşamış Bizanslı tarihçi Georgios Pachymere'in yapıtına dayandırdı. Pachymere günümüze kadar gelen 13 ciltlik Bizans tarihinin yazarı

Pachymere, Bizans topraklarını fetheden Türk beylerini tek tek sayarken, sıra Osmanlı'ya geldiğinde şöyle bir ifade kullanıyor: "Bu beyliği kuran Atman, gözüpek bir savaşçıdır."

Failler ise, bu adın sanki eksik olduğunu, araya bir "Alfa" daha konulması gerektiğini belirtiyor. Haydi koyalım o "Alfa"yı. Ne oldu? Cevap: Ataman!

Evet, Osman'ın adı aslında Ataman'dı. Ve öz be öz Türk adıydı. Babasının, amcalarının, kardeşlerinin adları gibi.

Ama... Pachymere, Ataman'ı Atman diye aktarınca, Bizans tarihinin en önemli kaynağı olarak onu gören batılı tarihçiler ise Atman'ı Otman diye yazınca günümüze Ottoman olarak geldi.

Kısaca Aslı Türk ismi olan Ataman,
Avrupa tarihine göre Ottoman,
Günümüz Türkiye' sinde Osman
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "18 Yaş Altı ve 65 Yaş Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması" konulu genelge gönderdi.
O İlimizde Salgının Neden Hızla Yayıldığı Ortaya Çıktı
O İlimizde Salgının Neden Hızla Yayıldığı Ortaya Çıktı