İLGİNÇ VERGİLER

İLGİNÇ VERGİLER
İLGİNÇ VERGİLER Handan Taşgın

Ortaçağ’da Avrupalı devletler sabuna vergi uyguluyordu. Sabun vergisi İngiltere’de 1835’e kadar yürürlükte kaldı.

-1660 yılında İngiltere şöminelere vergi uygulamaya başladı. Halk da vergiden kaçmak için şöminelerinin önünü tuğlayla kapattı. Vergi 1689’da yürürlükten kalktı.

-Yine İngiltere tarafından uygulanan başka bir vergi de pencere vergisiydi. 1696’da yürürlüğe giren vergi sonrasında evlerde çok az pencere yapılmaya başlandı. İnsan sağlığını tehdit ettiği anlaşılan uygulamaya 1851’de son verildi.

-İngiltere'nin uyguladığı bir başka vergi olan tuğla vergisi, inşaat sahiplerinin kullandıkları tuğla başına vergi ödemesini şart koşuyordu. İnşaatçılar da tuğla sayısını azatlmak için daha büyük tuğlalar kullanmaya başladı. Hükümet de cevap olarak büyük tuğlalara yüksek vergi koydu. Vergi 1850'de yürürlükten kalktı.

-Rus Çarı Büyük Petro, 1705 yılında sakalı vergiye bağlayarak Rus erkeklerini tıraş olmaya yönlendirdi. Petro, böylelikle Rusların daha Batılı göründüğünü düşünüyordu.

-Fransa'nın uyguladığı tuz vergisi halkta büyük öfkeye yol açarak 1789'daki Fransız Devrimi'ne katkıda bulundu.

-İngiltere 1712’de desenli duvarkağıtlarına vergi getirdi. İnşaatçılar da ev yaparken düz duvarkağıtları yapıştırıp onları daha sonra boyayarak vergiden kaçmanın yolunu buldu.

-İngiltere 1784 yılında bu kez de şapkalara vergi getirdi. Vergiden kurtulmak isteyen şapka imalatçıları ürettikleri ürünlere “şapka” demekten vazgeçti. Hükümet de karşılık olarak başa giyilen her şeye vergi getirdi. Vergi 1811’e kadar yürürlükte kaldı.

-İngiltere'de halen uygulamada olan, evinde televizyonu olan her vatandaş yıllık vergi ödemek zorunda. Görme engelliler ise televizyonu göremeyip sadece dinledikleri için verginin yarısını ödüyorlar.

-18. yüzyılda Prusya kralı 2. Frederick, çizmelerden vergi alınmasını emretti ve çizme vergisi toplattı.

-İspanya'da 14. yüzyılda nikah masasına oturan kadınlardan vergi alındı. Nedeni ikinci evliliği yapmalarıydı.

-Uruguay'ın Durazno kent meclisi 1867 yılında erkeklere bıyık vergisi koydu. Bıyığın her santimi ıçin 2 peso alındı. Ancak tepki çok sert olunca kısa sürede bundan vazgeçildi.

Emin Akkuyu

İLGİNÇ VERGİLER
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
 İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "18 Yaş Altı ve 65 Yaş Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması" konulu genelge gönderdi.