İncir Ağacı

İncir Ağacı
İncir Ağacı Handan Taşgın

Tarihçi Herodot, MÖ 484 yılında Anadolu’da yetişen enfes incirlerden övgüyle söz etmektedir. İncirin botanik bilimindeki ismi olan “FicusCarica” da, Ege Bölgesi’ndeki antik yerleşim alanı “Caria”dan gelmektedir. İncir, daha sonra Anadolu topraklarından Orta Doğu, Hindistan ve Çin’e yayılmış, dünya çapında tanınır hale gelmiştir. Bütün bu topraklarda bereketin simgelerinden olagelmiştir. Yine Herodot’a göre; kuru incir Lydia ‘da yaşamın on temel nimetlerinden sayılmaktadır. O kadar ki, “Perslerin yiyecek incirleri olmadığı”söylenerek kralın Perslerle savaştan vazgeçmesinde araç olarak kullanılmıştır.
Efsaneye göre tanrıça Demeter, kendisini konuk severlikle ağırlayan Phytalos’a hemen oracıkta yarattığı bir incir ağacını armağan etmiştir ve gezgin Pausanias, kahramanın mezar taşında şunları okumuştur.
Burası, bir zamanlar kahraman Phytalos’un yüce Demeter’i, konukseverlikle ağırladığı yerdir ve Tanrıça ilkin burada, İnsanoğlunun kutsal incir dediği meyveyi yaratmıştır. O gün bu gündür, Phytalos soyunun asla tükenmeyen onurunu süsler.
Kral meyvesidir ayrıca. Muğla Dalyan'a yakın Köyceğiz sınırları içinde bulunan, Kaunos antik kentini bilirsiniz. Kaya mezarları vardır. O bölge şimdi olduğu gibi sazlıkmış. O bölgede sıtma hastalığı vuku buluyor. İncirin sıtmadan koruduğunu inanıldığı için (doğru da olabilir) bütün incirler krala gidermiş.
Ceviz ile tüketilmesi tavsiyedir. 

İncir Ağacı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR