HOLLANDA İNEĞİ'NİN İSRAİL DEVLETİNİN KURULUŞUNA ETKİSİ.

HOLLANDA İNEĞİ'NİN İSRAİL DEVLETİNİN KURULUŞUNA ETKİSİ.
HOLLANDA İNEĞİ'NİN İSRAİL DEVLETİNİN KURULUŞUNA ETKİSİ. Handan Taşgın

İsrailli Gazeteci Renan Bergman'ın, İsrail Devleti kurulmadan önce yaşanan olayları anlatan makalesin'den alıntıdır.

"Birleşmiş Milletler 1947 yılında Filistin Özel Komisyonunu kuruyor.
Büyük devletler, tarafsız oldukları görüntüsü vermek için komisyona üye vermiyor. Filistinliler ise komisyon çalışmalarını boykot ederek komisyona üye bile göndermiyor'lar. Arap basınında konuyla ilgili haber yapmak bile yasaklanıyor. Buna karşılık komisyonun İsrail'e yaptığı ziye'reti Yahudiler büyük bir coşkuyla karşılıyor; örgütlü bir biçimde seferber oluyor. Komisyon üyeleri bu seyahatte bir bir avlanıyor.
Örneğin, Siyonizm karşıtı oldukları bilinen Guetemala ve Uruguay'lı üyeler İngiliz görevli Aubrey (Abba) Erban'ın yoğun çalışmalarıyla hızlı birer İsrail yanlısı'na dönüşüyor. Üyelerin kaldığı oteller ve toplantıların yapıldığı salonlara gizli telefonlar yerleştiriliyor; konuşmalar kayda alınıyor; buraların temizlik görevlileri bile değiştiriliyor. İsveç delegesinin deyimiyle, çok güzel ve eğitimli? kadınlar bu işle gorevlendirili'yor. O kadar ki, Komisyon başkanı Guatemala delegesi için, onlardan para aldı'mı bilmiyorum ama kadın aldı diyebiliyor.
Siyonizm düşmanı olduğu bilinen ve yanına refakatçı olarak Farsça konuşan Yahudi bir gizli ajan verilen İranlı delege Nasrollah Entezam bile sonunda, Arapların ne önemi var; ülke güzel; Yahudiler çalışkan, burayı kısa zamanda Avrupa'ya çeviriler noktasına geliyor.
Hollanda temsilcisi N.S.Blom Endonezyadan Filistin yanlısı olarak geliyor. Ancak komisyonun diğer üyeleri gibi o da her nasılsa kendi ülkesinden gelen göçmenlerle buluşuyor! Resmi otomobiliyle kırsal kesimde dolaşırken, nasılsa Hollandadan göç etmiş olan iki çiftçinin yanında duruyor. Daha da ilginci, Blom, çiftçilerin Hollanda ineği beslediğini hayretle görüyor ve kutsal topraklara yapılacak hayvancılık katkısının Hollanda halkının millî gururunu ne kadar arttıracağını ülkesinin Dışişleri'ne rapor ediyor.
Bunca çabadan sonra alınacak sonuç belli. ABD başkanı, Washington'daki Siyonizm temsilcisinden, yeni devletin tanınması için bir an önce başvuru yapmasını istiyor; başvuru formu, henüz belli olmadığından, devletin adı hanesi boş bırakılarak veriliyor!" Oylama sonucunda İsrail devleti kuruluyor. Oylama'dan sonra devletin adı yerine "İsrail" yazılıyor.

HOLLANDA İNEĞ İSRAİL DEVLETİ HOLLANDA İNEĞİ'NİN İSRAİL DEVLETİNİN KURULUŞUNA ETKİSİ. HOLLANDA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR