İNSANLIĞIN KAYIP ÇOCUKLARI: ABORJİNLER

İNSANLIĞIN KAYIP ÇOCUKLARI: ABORJİNLER
İNSANLIĞIN KAYIP ÇOCUKLARI: ABORJİNLER Handan Taşgın

 

Aborjinler hakkında bilgi vermek gerekirse Aborjinler kısaca Avustralya yerlileridir. Aborjinlerin tarihine bakacak olursak Avustralya’ya Güney Asya Kıtasından göçtükleri söylenmektedir. 18.yy’a kadar Aborjin halkı kendi gelenek ve görenekleriyle kendi yaşam tarzlarıyla dünyadaki diğer milletlerden bağımsız olarak Avustralya ve Tasmanya çevresinde yaşamlarına devam etmişlerdir.

18.yy dan sonra ise bölgeye sömürgeci İngiltere dahil olmuştur. Aborjinlere vahşi barbarlar lakabını takmışlar ve beraberlerinde getirdikleri hastalıklar sebebiyle birçok Aborjin değişik hastalıklara yakalanıp ölmüştür. Bölgeye sonradan gelen İngilizler Aborjinlerin kendilerine ait yaşam tarzlarını umursamamış ve onları başka bölgelere sevk etmişlerdir.

Aborjin Katliamı, Aborjinleri Kim Katletti?

Başka bölgelerde hayata tutunamayan Aborjinlerin %90’ı ölmüştür. Aborjin bölgesindeki İngilizler, bölgeye koloniler kurmuş ve birçok Aborjini köleleştirmişti. 1803-1847 yılları arasında ise Aborjin katliamı gerçekleştirilmiştir. (Tasmanya soykırımı) Nedeni de bölgenin gerçek sahiplerinin sömürgecilere karşı ayaklanma başlatmasıdır. Bu soykırımdan sonra vahşi barbarlar denilen Aborjinlerin, neredeyse hepsi bölgeden vahşice ve barbarca katledilerek silinmiştir.

Maalesef barutlu silahlara karşı bumerang ve mızraklar fayda etmemiştir. 1828-1832 yıllarında yaptıkları soykırım modern soykırımın ilk örneği olarak tarihe geçmiştir. Fakat ingilizler ve bu şekilde soykırım yapan birçok avrupa ülkesi kendilerinin soykırım yaptığını hiçbir zaman kabul etmemiştir. Bu kadar kayıtlı örnekleri varken Türklere barbar demeleri de çok şaşırtıcıdır.

Aborjinlerin Özellikleri

Aborjinler ve Sosyal Hayatları
Aborjinler çeşitli avlanma özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Avlanırken bumerang silahını kullanmışlardır. (Bumerangın kimler tarafından icat edildiği bilinmemektedir. İlk bumerang Polonya’nın güneyinde yer alan Karpat Dağları’nda bir mağarada bulunmuştur.)

Aborjinlerin yazı dilleri yoktur. Yazının beyni tembelleştirdiğini söyleyen Aborjinler, şarkılarla ve çeşitli ezberlerle tarihini günümüze kadar korumuştur.

Kayalardan elde ettikleri tozlarla suyu karıştırıp boya yapmışlardır. Mağaralara, ağaç kabuklarına inançlarını resmetmişlerdir. Resim veya şekil yaparken ağızlarına boya alıp püskürttükleri söylenmektedir.

Balıkları ve çeşitli deniz hayvanlarını avlarken kano denilen deniz araçlarını kullanmışlardır ve meyve sebze toplayıcılığıyla uğraşmışlardır.

Burun ve dudaklarının ortasındaki bölmeye kemik bir takı koyuyorlardı. Araştırmacılar 40 bin yıl önce aynı bölgede kanuguru kemiğinden yapılmış bir Aborjin takısı bulmuşlardır.

Aborjinlerin Sanatsal Özellikleri
Aborjinlerin kültür ve sanat hayatına bakacak olursak yukarıda belirttiğimiz gibi ağaçlara ve mağara duvarlarına resimler çizmeleri
Didgeridoo denilen müzik aletlerini yapıp çaldıkları
Aynı zamanda yazı dillerinin olmadığını şarkılar söylediğini ve ezberci yönleriyle ön plana çıktıkları
Boyalar ve kömür aracılığıyla yaptıkları sanatsal eserleri satarak hayatlarını sürdürdükleri, Aborjinlerin sanat anlayışının o zamanlarda bile gelişmiş olduğunu gösterir.

Aborjinlerin Bilinmeyen Kültürel Özellikleri
Toprağa olan saygıları vardır. Onlara göre de bedenler topraktan oluşur ve tekrar toprağa gömülürlerdi.
Aborjinler insanların en üstün varlık olduğunu söylememişlerdir. Kendi soylarını hayvanlara bile dayatmışlardır ve onlarla uyum içinde yaşamamız gerektiğini vurgulamışlardır.
Eşitlik Aborjiler için en önemli kuraldı. Toplayıcılık ve avcılık yaparken bile kadın erkek gözetmezlerdi.
Çok eşlilik çok önemliydi en fazla eşi olan daha fazla saygın sayılırmış.
Avcı avladığı hayvanı yemezdi. Avı kabilenin önde gelenleri dağıtırdı.
Kaybedenin olabileceği oyunları oynamazlardı. Aborjinler İnsan haklarına en çok değer veren medeniyetlerden biri olmuşlardır.

Aborjinlerin Dini İnancı

Aborjinlere göre bulundukları çevre Düş Zamanı dedikleri varlıklara aitti. Bu varlıklar dünyayı ve içindekileri yaratmıştır sonrada devam ettirmeleri için bu görevi insanlara vermiştir. Aborjinler de yaşadığı bölgeyi düş zamanı varlıkları için korumaktadırlar. Mağaralara çizdikleri resimlerde bu varlıklarındır. Hatta atalarını hayvanlara bile dayatmışlardır. Bu varlıklar için Korrobori dedikleri gizli ayini yapmışlardır.

Aborjinler ve Telepati

Aborjinlerin telepati yöntemiyle birbirleriyle iletişim kurdukları tam olarak bilimsel yönle kanıtlanmasa da bu konu hakkında birçok yorum vardır. Söylentilere göre duygu ve düşüncelerini algı yoluyla karşı tarafa ifade edebilmekteydiler. Sadece şarkı söylemek ve ayin yapmak için seslerini kullanan Aborjinlerin kültüründe yalan konuşmak hiç olmadığından yalan diye bir kavram yoktu.
Telepati ile kurdukları iletişimin gerçek olabileceği yalan konuşmuyor olmalarıdır. Diğer bir söylenene göre bir Aborjine söylenen bilgi aralarında görüşme olmadan diğer Aborjine gidebiliyormuş. Onların bu yönü ne kadar doğru ne kadar yanlış henüz bilim tarafından ortaya atılmamıştır ve sadece teoriden ibarettir.

Aborjinlerin Kutsal Yeri Uluru ( Ayers Kayası)

Orta Avustralya’da yer alan doğal yolla meydana gelen dev kayaç Aborjinler için kutsal sayılırmış çünkü efsanelerine göre Tjati dedikleri varlık bumerangını fırlatır ve bumerang bu kayaca saplanır. Bumerangı çıkartmak isteyince kayaçta oyuklar oluşmuştur.

Günümüzde Aborjinler ve Avustralya

İngilizler bu kıtanın yerlileri olarak kendilerini görmüşlerdir. 1999 yılında kanunda yapılan değişiklik buradaki aslın yerli halkın Aborjin halkı olduğu ortaya çıkmıştır. İngilizler bu duruma tepki gösterse de gerçeği değiştirememiştir. ATSIC (yerli Avustralya kuruluşu) Aborjinlere yapılan soykırımı gündeme getirmiştir ve özür dilemeleri gerektiğini söylemiştir. Bu durum sürekli reddedilmiştir fakat Kavin Rud mecliste Aborjinlerden özür dilenmesi hakkında yazdığı yazıyı mecliste okumuştur ve öneri kabul edilmiştir.
“Avustralya’da birbiri ardına gelen hükûmetlerin, derin üzüntü, acı ve kayıplara neden olan yasaları ve politikaları nedeniyle bu Avustralyalı vatandaşlarımızdan özür diliyoruz”
Fakat günümüzde Avustralya’daki Aborjinlere haksızlık yapıldığı ve en ufak sebeplerde bile hapis cezası uyguladıkları söylenmektedir.

ABORJİNLER
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "18 Yaş Altı ve 65 Yaş Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması" konulu genelge gönderdi.
O İlimizde Salgının Neden Hızla Yayıldığı Ortaya Çıktı
O İlimizde Salgının Neden Hızla Yayıldığı Ortaya Çıktı