Birden Çok Çocuğu Olanlar Mutlaka Okusun: 2. Çocuklar Daha Çok Suç İşliyormuş Bakın Neden?

Yapılan yeni bir araştırmaya göre ikinci olarak doğan çocuklarda suç işleme riski daha fazlaymış

Birden Çok Çocuğu Olanlar Mutlaka Okusun: 2. Çocuklar Daha Çok Suç İşliyormuş Bakın Neden?
Birden Çok Çocuğu Olanlar Mutlaka Okusun: 2. Çocuklar Daha Çok Suç İşliyormuş Bakın Neden? Handan Taşgın

İkinci çocuklar suç işleme konusunda daha büyük potansiye sahip oldukları ortaya çıktı

Yapılan yeni bir araştırmaya göre ikinci çocukların birinci çocuklara oranla suç işleme riskinin daha yüksek olduğu görüldü.


Florida Üniversitesi’nde yapılan araştırmada binden fazla iki çocuklu aile incelendi.

Araştırma kapsamında birbirinden farklı kültürlere sahip olan iki ülke Danimarka ve Amerika incelendi. Farklı kültürler olsa da bulgular aynı yönde oldu.


Araştırmada, “Tamamen farklı kültürler olmasına rağmen araştırmamız kapsamında ikinci çocukların okulda disiplin cezası alma riskinin %20 ile %40 daha fazla olduğu ve sabıkalara işlenecek türden suç işleme riskinin ise daha fazla olduğu görüldü” dendi.

İkinci çocuklar ve suç işleme arasındaki bağlantı
Uzmanlar ve araştırmacılar, bunun tamamen çocuğun yetiştirilme tarzıyla alakalı olduğunu söylüyorlar. İkinci çocuklara ilk çocuklara oranla daha az ilgi gösterildiği varsayılıyor.

İlgi yoksunu çocuklar da ebeveynlerinin dikkatini çekmek için başlarını belaya sokuyorlar.

Araştırmacılar, ilk çocuk dünyaya geldiğinde ebeveynlerin doğum izni alıp çocuklarının üstüne titrediğini söylüyorlar. Öte yandan ikinci çocuk dünyaya geldiğinde bir an önce işe dönmeye çalıştıklarını aktarıyorlar. Bu da ikinci çocukların daha az ilgi görmesine neden oluyor.

Araştırmacıların bir diğer teorisi de küçük kardeşlerin, ablalarının ve ağabeylerinin hareketlerini taklit etmeye çalışması ile ortaya çıkan yaşa uygun olmayan hareketler nedeniyle başlarını daha fazla belaya soktukları.


İkinci çocuğa daha mı az ilgi gösteriliyor?
Araştırma kapsamında konuşulan aileler, ikinci çocuklarını daha az sevdiklerini söylemediler. Ancak uyumadan önce kitap okuma, yeni bir enstrüman öğretme, beraber vakit geçirme ve diğer aktivitelerde ikinci çocuklarına daha az vakit ayırmak zorunda olduklarını itiraf ettiler.


Ailedeki ikinci çocuk musunuz? Akrabalarınızın çocuklarını gözlemlediniz mi? Araştırmayı iki çocuğu olan ebeveynlerle paylaşarak durum hakkında bilgilenmelerini sağlayın.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
 İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "18 Yaş Altı ve 65 Yaş Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması" konulu genelge gönderdi.