Çalışanlar Dikkat! Bu Sözü Söyleyenler Tazminatsız Kovulabilirsiniz

Yargıtay emsal teşkil edecek bir karara imza attı. Çalışanlar dikkat söylediğiniz bu söz tazminatsız kovulmanıza neden olabilir

Çalışanlar Dikkat! Bu Sözü Söyleyenler Tazminatsız Kovulabilirsiniz
Çalışanlar Dikkat! Bu Sözü Söyleyenler Tazminatsız Kovulabilirsiniz Handan Taşgın

Yargıtay'dan işçinin tazminatla ilgili başvurduğu davasında emsal karar çıktı. Çalıştığı fabrikada mesai arkadaşına 'taklacı-yalaka' diyen işçinin tazminat almasına karar veren iş mahkemenin kararını Yargıtay bozdu.
Yargıtay bu işçinin iş huzurunu bozduğu gerekçesiyle tazminat alamayacağına hükmetti. 

Mahkemedeki savunmasında arkadaşlarına şaka yaptığını söyleyen işçiye kötü haber Yargıtay'dan geldi.

İş mahkemesi tazminat almasına karar verdi

2. İş Mahkemesi'ne başvuran işçi, iş sözleşmesinin haksız şekilde işverence feshedildiğini ileri sürerek, kıdem ve ihbar tazminatı ile eşitlik ilkesine aykırı davranılması sebebine dayalı tazminatın davalıdan tahsilini talep etti. Davalı işveren, davacının sık sık ikaz aldığını, izinsiz işe gelmediğini, mesai arkadaşlarına 'taklacı - yalaka' diyerek olumsuz davranışlarda bulunduğunu, işi yavaşlattığını, tedbirsiz davranışları ve dikkatsiz çalışması sebebiyle şirkete zarar verdiğini iddia etti. Mahkeme, işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerektiğine karar verdi. Kararı, davalı avukatı temyiz etti. Yargıtay 22. Hukuk Dairesi emsal bir karara imza attı.

Yargıtay, iş mahkemesinin kararını bozdu

Davacının; müdürlerinin çalışmasını takdir ettiği bir mesai arkadaşına 'taklacı - yalaka' dediğinin vurgulandığı kararda, "Davacının hal ve hareketlerinden çok rahatsız olduğu, işe girdiği tarihte yazıhane bölümündeki kadınlar hakkında belden aşağıya çok pis konuştuğu tutanaklarla sabittir. Davacıdan çalışanlara 'taklacı, yalaka' şeklinde isimler takarak huzursuzluğa sebep olduğu için savunmasının istendiği, davacının da kimseyi rahatsız edecek şekilde konuşmadığı, şaka olarak birbirlerine karşı söylemlerde bulundukları ancak art niyet olmadığı ve arkadaşları ile arasının iyi olduğu şeklinde savunmasını verdiği görülmüştür. Yargılama esnasında davalı şahidi olarak dinlenen tutanak tanıkları, davacının huzursuzluk yapıp, işi yavaşlattığını belirtmişlerdir.

İşçiler hakkında küfürlü konuştuğu yönündeki beyanının somut olarak fesih sebebi yapılmadığı şeklindeki hatalı gerekçe ile davacının iş akdinin işveren tarafından haksız feshedildiğinden kıdem ve ihbar tazminatının kabulüne karar verilmiştir. Bahsedilen ve tutanak tanıklarınca da doğrulanan somut vakıalar karşısında mahkemece kıdem ve ihbar tazminatının kabulüne karar verilmesi hakkaniyet ilkesine ve menfaatler dengesine aykırı olmuştur. Bu sebeplerle, davacının kıdem ve ihbar tazminatı talebinin reddi gerekirken kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Temyiz olunan kararın bozulmasına oy birliğiyle karar verildi" denildi.

Kaynak: https://www.internethaber.com/yargitaydan-emsal-karar-calisanlar-dikkat-bu-sozu-soyleyenler-tazminatsiz-kovulabilir-2054876h.htm?fbclid=IwAR1aFNOAXgW9_8x-dB4BWkTAwuSdJe_H6QKVsdHq-cjCDqS9bEIFe4kf1oM

Çalışanlar Dikkat! Bu Sözü Söyleyenler Tazminatsız Kovulabilirsiniz Bu Sözü Söyleyenler Tazminatsız Kovulabilirsiniz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "18 Yaş Altı ve 65 Yaş Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması" konulu genelge gönderdi.
O İlimizde Salgının Neden Hızla Yayıldığı Ortaya Çıktı
O İlimizde Salgının Neden Hızla Yayıldığı Ortaya Çıktı