Benzinci Kör Hafız...

İzmir’li olup ta Kemerlatı’na gitmeyen olmaz, Kemeraltı’na gidip te çakmaklara benzin satan Kör Hafız’ı bilmeyen olmaz. Ama onun bir tıp öğrencisi iken vatan savunmasında gözlerini kaybedip okulunu bitiremediğini bilenimiz pek yoktur.

Benzinci Kör Hafız...
Benzinci Kör Hafız... Zülfikar Demirel


Tıbbiye öğrencisi Mustafa (Mustafa Ayrıközü 1902-1997) Vatan savunmasında gözlerini kaybettiğinden dolayı okulunu bitirememiş. İzmir Kemeraltı’nda 60 yıl boyunca çakmaklara benzin satarak geçinmiştir. “Benzinci Kör Hafız” olarak anılmıştır.
“Bu vatan için nutuklar attık, bu vatanı pazarladık” diyenler bir yana, ekmeğini çıkarmak için, “bu vatan için gözlerimi verdim” diye böbürlenmeden, yoksulluk içinde 60 yıl kavga vererek bu dünyadan göçüp gitmiş Kör Hafız Mustafa. Birçok körler gibi dilenmemiş Hafız Mustafa…”Yağlı olacağına yavan olsun da emeğimden olsun” demiş, gözlerini verdiği bu vatan topraklarında, Kemeraltı’nda çakmaklara benzin satarak 60 yıl direnmiş yoksulluğa. Birçok bakarkörler gibi çalmamış, çırpmamış. Böylece bu dünyadan, gözleri pahasına hür vatan topraklarında yoksulluk içinde göçüp gitmiş. Ruhlarınız şad olsun.

Kaynak: Yard.Doç.Dr.Eren Akçiçek 1.Ulusal Tıp Günleri

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
O İlimizde Salgının Neden Hızla Yayıldığı Ortaya Çıktı
O İlimizde Salgının Neden Hızla Yayıldığı Ortaya Çıktı
Dünya Şokta: Yeni Doğan Bebekte Coronavirüsü Tespit Edildi
Dünya Şokta: Yeni Doğan Bebekte Coronavirüsü Tespit Edildi