BURUN TIKANIKLIĞINA EN DOĞAL ÇÖZÜM NEDİR? NE İYİ GELİR...

BURUN TIKANIKLIĞINA EN DOĞAL ÇÖZÜM NEDİR? NE İYİ GELİR...
BURUN TIKANIKLIĞINA EN DOĞAL ÇÖZÜM NEDİR? NE İYİ GELİR... Handan Taşgın

Burun tıkanıklığı özellikle soğuk havalarda olmak üzere, yazın bile karşı karşıya kalabileceğiniz bir rahatsızlıktır.Genel olarak soğuk algınlığı veya grip durumlarında burun tıkanıklığı daha sık görülür.Burun tıkanıklığı ciddi anlamda rahatsız eden bir hastalıktır.Gün boyu hatta gece uyurken bile uyku kalitenizi olumsuz etkileyecektir.Bu yüzden bu yazımızda burun tıkanıklığını ilaç kullanmadan en doğal şekilde önlemek için 5 doğal yoldan bahsettik:

Burun Tıkanıklığına En Doğal Çözüm Nedir? Ne İyi Gelir?

1: Okaliptüs Yaprağı

Okaliptüs yaprağında bulunan doğal bileşenler burun tıkanıklığını geçirmek için en etkili yollardan biri olacaktır.Aynı zamanda burun ve boğazlarda meydana gelen iltihaplar için de okaliptüs yapraklarını kullanabilirsiniz.Hem de ilaç gibi hiç bir yan etkisi olmadan nefesinizi açabilirsiniz.

Okaliptüs yapraklarını burun tıkanıklığından kullanmak için 1 litre suya 7-8 adet okaliptüs yaprağını atın ve 15- 20 dakika kaynatın.Buhar çıkmaya başladığı gibi havlu ile kafanızı örtün ve bu buharı içinize çekin. Özellikle yatmadan önce yaparak gece boyu rahat bir uyku geçirebilirsiniz.

2: Bal ve Elma Sirkesi Karışımı

Bal ve elma sirkesi burun tıkanıklığı için etkili bir karışım olacaktır.Balın enfeksiyonlar üzerinde etkileri ve elma sirkesinin aromatik kokusu sayesinde burun tıkanıklığı için etkili bir ilaç gibi olacaktır.Yapılışı ise 1 kaşık elma sirkesi ve balı 1 bardak sıcak su ile karıştırın ve mümkünse aç karnında içmeye özen gösterin.Hastalıktan tam olarak iyileşene kadar buna devam edebilirsiniz.

3: Sarımsak ve Zerdeçal Karışımı

Sarımsak ve zerdeçalın antibiyotik ve bağışıklık sistemindeki olumlu etkileriyle burun tıkanıklığına olumlu etkileri olacaktır.Aynı zamanda solunum rahatsızlıkları üzerinde de olumlu etkileri olacaktır.

3-4 diş sarımsak ve yarım çay kaşığı zerdeçalı rendeleyip suda kaynatın ve 3-4 gün boyunca günde yarım bardak olarak içebilirsiniz.

4: Fesleğen Yaprağı

Bronşit üzerine olumlu etkileri, iltihap söktürücü özelliği ve burun kanallarını açma etkisiyle solunum rahatsızlıklarında olumlu etkileri bulunmaktadır.Aynı zamanda balgam söktürücü özelliği de bulunmaktadır.Tüm bu özellikleri sayesinde daha rahat bir nefes almanızı sağlar.

Tüketim için fesleğen yapraklarını 7-8 adet alıp kaynatın. Sonra yaprakları süzerek bu suyu günde 3 kez içmenizi tavsiye ediyoruz.Aynı zamanda daha pratik olarak yaprakları kaynatmak yerine çiğneyebilirsiniz.

5: Zencefil Limon

Karışımlardan en etkili olanlardan biri de zencefil limon karışımdır.Antioksidanlar, c vitamini ve diğer besin maddeleri sayesinde vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan bir etkisi olmaktadır.Aynı zamanda solunum rahatlatıcı etkisi de bulunmaktadır. Bu sayede burun tıkanıklıklarını önlemek için etkili içecekler arasında yer almaktadır.Yapılışı ise 1 çorba kaşığı zencefil yarım limon ile birlikte kaynatabilirsiniz. Aynı zamanda tatlandırmak için üzerine bal ekleyebilirsiniz.

Bu yöntemler rahatsızlığın durumuna göre değişmektedir.Bu yüzden rahatsızlık derecesi ve damak tadınıza göre istediğiniz karşımı seçebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
 İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "18 Yaş Altı ve 65 Yaş Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması" konulu genelge gönderdi.