25 Ocak 1992’de Sinop’un Gerze sahilinde ilk kez beyaz bir balina görülür.

25 Ocak 1992’de Sinop’un Gerze sahilinde ilk kez beyaz bir balina görülür.
25 Ocak 1992’de Sinop’un Gerze sahilinde ilk kez beyaz bir balina görülür. Handan Taşgın

25 Ocak 1992’de Sinop’un Gerze sahilinde ilk kez beyaz bir balina görülür. İnsanlardan ürkmeyen, onların verdikleri balıkları havada taklalar atarak yakalayan bu sevimli balinaya ’Aydın’ adı verilmişti. Aydın, gazetelerin birinci sayfasından eksik olmuyordu.
Aydın’ın ünü o kadar çok yayılmıştı ki, yurdun her yerinden onu görmek için turlar düzenlenmeye başlanmıştı.

’Aydın’ın ününün yurtdışına da yayılması, sorunları da beraberinde getirmeye başladı. Aydın, dağılan SSCB’den ayrılan Ukrayna’nın Sivastopol kentinden kaçmış ve yaralı olarak 500 kilometreden fazla yüzerek Türkiye sahillerine gelmişti. Üstelik, normal bir balina olmadığı, çavuş rütbesiyle ’Thiska’ adıyla orduda görev yaptığı sonradan ortaya çıktı. Uzmanlık alanı ise ’mayın ve patlatıcı imha etme, stratejik gemileri korumak’ imiş.

Ukrayna, balinanın geri verilmesini istiyordu. İngiltere Prensi Charles, balinanın hür yaşaması için kampanyaya katıldı. Paul McCartney, Gerze’de konser verme hazırlığına başladı. Ama mahkeme Aydın’ın Ukrayna’ya iadesine karar verdi.

Aydın, artık Gerze’de kalamıyordu. O, liman liman dolaşırken, Ukraynalıların ’İrbis’ adlı gemisi onu yakalamak için peşindeydi. Greenpeace üyeleri de Ukrayna gemisini takip ediyordu. Sonunda 6 Nisan 1992 günü, Ukraynalılar Aydın’ı Giresun’un Espiye ilçesinde kıstırdılar ve boynundan kementle yakalamayı başardılar. Greenpeace üyeleri ise kurtarmaya çalıştılar. Bir buçuk saatlik mücadele sonunda yaralanan Aydın, Ukrayna gemisine alınarak götürüldü.

Aydın, yakalanmasından 8 gün sonra Ukraynalıların elinden kaçarak yeniden Gerze’ye geldi. Bir gün burada kalan Aydın, ardından ortadan kayboldu. Herkes her yerde Aydın’ı arıyordu. Bir ara Marmara Denizi’nde görüldüğü iddia edildi ama ortada kesin kanıt yoktu.

Aylar sonra Aydın, bir kez daha Gerze’de ortaya çıktı. 18 Temmuz’da Gerze’de festival vardı. Festival töreni sırasında limana giren Aydın, hünerlerini sergileyerek halka bayram havası yaşattı. Rıhtım boyunca yavaş yavaş ilerleyerek tüm Gerzelilerin kendisine dokunmasına izin verdi. Bu, belki de Aydın’ın Gerze’ye vedasıydı. Bundan sonra bir daha Aydın’dan haber alamadık.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elazığ'da Deprem Esnasında Binanın Yıkılış Anı Kameralarda: İşte O Korkunç Anlar
Elazığ'da Deprem Esnasında Binanın Yıkılış Anı Kameralarda: İşte O Korkunç Anlar
Bilim, Kızılderililer Türktür dedi.
Bilim, Kızılderililer Türktür dedi.