BİTKİSEL YAĞLARIN FAYDALARI VE KULLANIMI....

BİTKİSEL YAĞLARIN FAYDALARI VE KULLANIMI....
BİTKİSEL YAĞLARIN FAYDALARI VE KULLANIMI.... Handan Taşgın

.

.

*Adaçayı (Acı Elma Yağı)

Faydaları: Gaz söktürücü, ter kesici, idrar arttırıcı,etkileri vardır. Yara iyi edici antiseptik olarak kullanılmaktadır. Bebeklerde gaz gidericidir. Ayrıca bronşit, astım ve bayanlarda adet düzensizliğinde kullanılır.

Kullanılışı: Dahilen: Günde 3-5 damla, bir fincan suya damlatılarak içilir. Yüksek miktar kullanımında zararlıdır.

Haricen: Yara üzerinde tatbik edilerek kullanılır. Gaz giderici olarak masaj halinde sürülerek de tatbik edilir. Ayak kokularında kullanılır.

.

.

*Biberiye Yağı

Faydaları: İdrar söktürücü, iştah açıcı, mide ağrısı, boğaz iltihabı, saç dökülmesinde ve kandaki şeker miktarının düşürülmesinde, deri hastalıklarında, selülit tedavisinde, ayrıca romatizma ve kramplarda kullanılmaktadır. Egzama ve selülite yararlıdır. (Fazla miktarda sakıncalıdır. Böbrekleri tahriş eder.)

Kullanılışı: Dahilen; bir fincan suya iki-üç damla atılır ya da şekere damlatılarak günde üç kez kullanılabilir.

Haricen; sinüzite, ağrılara ve sivilceler üstüne sürülerek, deri ve cilde canlılık verir.

.

.

*Buğday Yağı

Faydaları: Hücre yenileyici, selülit için, yanık, yara ve diğer cilt problemlerinde, kırışıklarda etkili olarak kullanılır. Ayrıca hassas ve yıpranmış saçlar için yararlıdır. Cilt lekeleri, güneş lekeleri ve doğum lekelerini giderir.

Kullanılışı: Dahilen; günlük bir çay kaşığı kullanılır. Haricen; saç için friksiyon,cilt için masaj halinde uygulanır.

.

.

*Çam Terebentin Esansı (Yağı)

Faydaları: Saçları besler, dökülmeyi önler. Kepeğin giderilmesini sağlar ve saçları kuvvetlendirir. Saç diplerinde mikroorganizmaların oluşumunu engeller.

Kullanılışı: 200 gram'lık şampuana 15-20 damla konur. Ayrıca saç diplerine masaj yaparak kullanılır.

.

.

*Ceviz Yağı

Faydaları: Kuru ciltlerde yumuşatıcı ve besleyici etkiye sahiptir. Tabii nemlendiricidir. Saç diplerini ve saçları besler. Ayrıca romatizmaya iyi gelmektedir.

Kullanılışı: Haricen; cilde masaj halinde uygulanır.

.

.

*Çörek Otu Yağı

Faydaları: İdrar ve süt arttırıcıdır. İştah açıcı, adet söktürücü etkilere sahiptir. Ayrıca astım, şeker, romatizma tedavisinde ve grip döneminde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun kuvvetli tutulmasını sağlar. Hemoroite yararlıdır. Saçları besler, dökülmesini önler. Kılcal damarları uyararak kan dolaşımını düzenler. Yemeklere lezzet verir.

Kullanılışı: Dahilen; günde üç kez bir fincan suya dört-beş damla damlatılarak içilir.

Haricen; egzama, kuru cilt ve saç masajı için kullanılır. Ayrıca saç dökülmesi ve kepeğe karşı saç diplerine friksiyon halinde kullanılır.

Sinüzit için sabah - akşam burna bir-iki damla damlatılır.

Hemoroite haricen kullanılır.

.

.

*Defne Yağı

Faydaları: Yemeklerde güzel koku vermek için kullanılır. Gargara yolu ile alındığında bademcik iltihaplarında; soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara iyi gelmektedir. Terletici ve antiseptik özelliklere de sahiptir. Saç ve kafa derisi tedavilerinde kullanılır. Saç büyümesine etki eder. Ayrıca gaz giderici ve kas gevşeticidir. Şeker dengeleyicidir.

Kullanılışı: Dahilen; bir fincan suya dört-beş damla damlatılarak günde iki kez içilir. Haricen; parmak uçlarıyla friksiyon halinde kullanılır. (Gebelikte kullanılmamalıdır.) Kızdırıcı özelliği nedeniyle cilt üzerinde kullanılırken dikkat edilmelidir.

.

.

*Gül Yağı

Faydaları: Cilde canlılık kazandırır ve gerginleştirir. Alerjik ciltler, egzamalı ciltler ve açık yaralara iyi gelmektedir. Makyaj temizler, ciltteki doğum lekelerini almaktadır. Esans olarak parfümeride kullanılır. El ve cilt için kullanıldığında birebir Tatlı Badem Yağı ile karıştırılıp kullanılır. El ve cilt gibi güneş gören yerlerde kullanmayınız.

Kullanılışı: Haricen cilde masaj halinde uygulanır.

NOT: Cilt temizlendikten daha sonra ıslatılmış nemli bir pamukla cilde masaj yapılarak uygulanır.

.

.

*Isırgan Yağı

Faydaları: Saç dökülmesine, romatizmaya, hücre yenileyici, kan temizleyici, miyom küçültücü.

Kullanılışı: Dahilen; bir fincan suya beş-on damla damlatılarak günde iki kez kullanılır. Haricen; cilde masaj yapılarak kullanılır. Saç diplerine friksiyon yapılır.

.

.

*Kantoron Yağı Faydaları: Vücudu kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır. İshali keser. Mide ağrılarını dindirir. Yara ve yanıklara iz bıraktırmadan iyileştirir. Hemoroide (basur) dıştan sürülür. Antiseptiktir.

Kullanılışı: Dahilen; bir çorba kaşığı günde iki kez içilir. Yara ve yanıklara direkt olarak uygulanır.

.

.

*Karabaş Yağı

Faydaları: Kalbi kuvvetlendirir, damar sertliğine ve şekere yararlıdır. Uykusuzluğu giderir, balgam söktürücü ve öksürük gidericidir. Zindelik verir. Egzama yaralarına iyi gelmektedir. Sivrisinek kovucudur. Stres ve gerginliğe yararlıdır.

Kullanılışı: Dahilen; günde ikişer damla sabah, akşam yarım fincan suya damlatılarak kullanılır. Haricen cilde sürülür.

.

.

*Kekik Yağı

Faydaları: Bronşit, nezle, grip, solunum yolu rahatsızlıklarına, dişeti iltihaplarına iyi gelmektedir. Kurt düşürücüdür. Alyuvar oluşumunu arttırır. Şeker hastalığına iyi gelmektedir. Yara ve yanıklara antiseptik olarak kullanılır. Romatizmaya iyi gelmektedir. Gastrit gibi mide rahatsızlıklarına da yardımcı olur. Kolesterol ve yüksek tansiyon dengeleyicidir. Zayıflamada yağ çözüdür.

Kullanılışı: Dahilen; iki-üç damla yarım fincan suya katılarak ya da şeker üstüne damlatılarak karıştırılır. Haricen parmak uçlarıyla masaj şeklinde tatbik edilir. Fazla miktarda dahilen kullanımı sakıncalıdır. Yüksek tansiyonlularda dahilen alınmamalıdır.

.

.

*Lavanta Yağı

Faydaları: Baş ağrısı, stres, kas ağrıları, romatizma ağrılarında ve ayrıca güve, sivrisinekleri uzaklaştırmak için kullanılır. Parfümeri sanayinde kullanılır. İnfüzyon yoluyla antidepresyon ve uykusuzluğa iyi gelmektedir. Vücuttaki kötü kokuları giderir. Antiseptik olarak kullanılır. Romatizmaya iyi gelmektedir. Saçtaki sirkeleri gidericidir.

Kullanılışı: Haricen ovularak sürülür.

.

.

*Siğla (Günlük) Yağı

Faydaları: Mide ülseri, sindirim sistemindeki yaralar için kullanılır.

Kullanılışı: Dahilen;günde üç kez bir tatlı kaşığı tok karnına kullanılmalıdır. Haricen; günde iki kez sorunlu bölgeye sürülerek kullanılır.

.

.

*Sinüzit Damlası Yağı

İçindekiler: Biberiye yağı, ısırgan yağı, fındık yağı, yasemin yağı.

Kullanılışı: Sırtüstü yatırılıp buruna bir-iki damla damlatılıp on dakika sırt üstü yatırılır. Günde bir kez yutulursa hasar vermez. Günde bir-iki kez kullanılır.

.

.

*Zeytin Yağı Faydaları: Saç ve cildi besler, saç diplerini güçlendirir. Cildi canlandırır. Adale tutulmalarında kullanılır. Kalp sağlığına yararlıdır. Damar sertliğini giderir. Bağırsakları çalıştırır.

Kullanılışı: Haricen cilde masaj halinde saç diplerine parmak uçlarıyla friksiyon olarak uygulanır. İçilir.

.

.

.

-Nazan Başoğul

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elazığ'da Deprem Esnasında Binanın Yıkılış Anı Kameralarda: İşte O Korkunç Anlar
Elazığ'da Deprem Esnasında Binanın Yıkılış Anı Kameralarda: İşte O Korkunç Anlar
Bilim, Kızılderililer Türktür dedi.
Bilim, Kızılderililer Türktür dedi.